Usher sendromunun tedavisi

Usher sendromu, kalıtsal sağlık sorunları yüzünden husule gelen doğumsal işitme ve görme kaybı olarak tanımlanan, yalnızca ışığı algılayan ve sesleri de işitme cihazı sayesinde duyulmasına sebep olan günümüzde fazlaca rastlanmayan genetik hastalıklardan biridir. Usher sendromu tedavi edilmediği müddetçe hasta ne görebilecek ne de işitebilecektir. Bu rahatsızlıktan yakınan hastalara daima tedavi açısından ameliyat uygun görülür. Ancak ameliyatta görme kaybının tamamen yok olma ihtimali bulunduğu açısından, daima hastalar ameliyata pek sıcak bakmazlar. Lakin gelişen teknoloji bu soruna da çözüm buldu.

Usher sendromu tedavisi

Daha önce defalarca doktora giden, gözlük ve lens gibi tedavi metotlarını kullanan hastaların pek çoğunda bir gelişme görülmemiştir. Hastaların az da olsa ışığı görme olanaklarının bulunması ve ameliyatla bununda yok olma riskini, bazı hastaların ameliyattan kaçmasına sebep oluyor.

Anne karnındayken oluşan ve yaygın görülmeyen bu hastalık açısından Göz Doktoru Operatör Mehmet Söyler kendisine başvuran bir göz hastasının iki gözünde birden ileri seviyede görme kaybı, kulaklarında ise işitme kaybı bulunduğunu ifade etti ve tedavi sonucunda %80 başarı gerçekleştiğini belirtti. Söyler, hastası açısından: ”Bu, hastanın günlük her türlü ihtiyacını karşılayabileceği, neredeyse araba kullanacağı düzeyde bir görme” dedi.

]]>