Turp suyunun faydaları nelerdir?

Besleyici ve tam bir vitamin deposu kök sebze olan turp, yüzyıllardır bünyemize önemli faydalar sunmakta ve mütenevvi hastalıkların önüne geçerek sıhhatli bir yaşam sunmamıza destek olmaktadır. Turp suyunun tadı biraz ağır olduğu açısından içilmekte zorluk çekilebilir, tadının damak lezzetinize daha uyumlu olmasını sağlamak açısından havuç veya elma suyu ile de karıştırıp içerek de aynı faydaları vücudunuza kazandırabilirsiniz.

 

Turp suyunun yararları

 

Turp suyu, kalsiyum, demir, lif, K vitamini, B6 vitamini, potasyum, fosfor ve özellikle C vitamini bakımından zengin bir içecek olup başta safra üretimini düzenlemeye ve karaciğer rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya muavenet eder. Antioksidan etkisi karaciğeri çalıştırıp kanı temizlemekte, kanda oksijen miktarını arttırmakta, kırmızı kan hücrelerinin yıkımını önlemekte ve özellikle de siyah turpun suyu sarılığı ciddi bir biçimde tedavi etmektedir.

Turp suyu lif bakımında da zengin olduğu açısından, basur hastalığının en önemli sebebi olan kabızlığı önlemekte, sindirimi kolaylaştırarak bağırsakların rahatlamasını sağlamaktadır. Turp suyunun sağlığa etkileri arasında idrar üretimini arttırdığı, böbrekleri temizlediği, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağladığı, tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olduğu, cilt çatlamalarını önlendiği de yer almaktadır.

 

Turp suyu hazırlama

Turpun kökünü ve kabuğunu kullanarak turp suyu hazırlayabilirsiniz. Kök ve kabuklar birlikte katı meyve sıkacağından geçirilip suyu içilebilir. Salatalık ve yeşilbiber suyu ile de kokteyl hazırlayabilir veya tadını değiştirmek açısından içine elma suyu ya da havuç suyu ekleyebilirsiniz.

]]>