Travma Ve Travma Nedenleri

Bazı insaların  hayatlarında meydana gelen ve kendilerini oldukça derinden etkileyen olaylar sonucunda meydana gelen psikolojik  tepkiye Travma adı verilir. Bu tepki, doğkırmızı afetler ya da fiziksel şiddet gibi derinden sarsacak olaylar sonrasında kendini gösterebilir. Travma kişilerin hayatlarını bir hayli etkiler ve yaşam kalitesini bozar. Bu yazımızda travma ile bilmek istediğiniz her nevarsa öğrenebilirsiniz…

 

Travmatik bir olayla karşılaşan ya da yaşayan kişiler o olayı sürekli hatırlarlar ve beyinlerinde yaşarlar. Özellikle gördükleri kabuslar kişilerin o olayı tekrar tekrar yaşamalarına yol açar. Bu sebeple travma yaşayan kişiler onlara yaşadıkları o olayı hatırlatacak şeylerden ve ortamlardan uzak durmaya özen gösteriler ve kaçınırlar. Travmatik kişiler oldukça hassas bir duruma sahip olurlar, kimi zaman konsantrasyon eksikliği yaşarlar ve sosyal olarak kendilerini geri çekerler. Travmanın yol açtığı bir sürü korkuya sahip olurlar ve bu korku yüzünden sürekli bir endişe içinde yaşarlar. Travmalar çoğu zaman kişilerin depresyona da girmesine sebebiyet olurlar.

Sadece travmatik bir olayı bire bir yaşamış kişiler değil, bunların dışında travmatik bir olaya tanıklık yapmış kişiler de travma yaşayabilirler. Çünkü göz tanıklığı yapmış olan kişiler de bu olaydan oldukça fazla etkilenmiş olabilir ve kişilerin psikolojileri açısından bir yük haline gelebilir.

Travmanın tedavisi açısından bir çok tedavi şekli göz önünde bulundurulabilir. Örneğin kişilerin psikolojilerine destek vermek açısından psikoterapiler uygulanablir, davraniş terapisi ya da hipnoz terapisi de seçenekler arasında bulunabilir. Psikolojik terapilerin yanı sıra ilaç tedavisinden de faydalanılabilinir.

]]>