Topukları yumuşatan bitkisel kür tarifi

Topuk bakımına önem veriyorsanız kış aylarında soğuk havaların etkisinden dolayı çatlayan veya kabuklaşan topuklarınıza Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın önermiş olduğu kürü denemenizi ve sonuçlarını gözlerinizle görmenizi öneri ederim. Suna Dumankaya’nın önerdiği topukları yumuşatan bitkisel kür son derece etkili olmasının yanı sıra, topukları kısa sürede tedavi etmesi de yüz güldüren bir sebeptir. Suna Dumankaya’nın topuk çatlamasına önermiş olduğu bitkisel kür sizlerle.

Topukları yumuşatan kür

Ayaklarda görülen topuk çatları estetik bir görüntü bozukluğuna sebep olmasının yanı sıra bir takım hastalıklarında görülme riskini arttırmaktadır. Çünkü topuk çatlaması ayaklarda hem ağrıya sebep olur hem de enfeksiyon kapmasına. Diyelim ki şeker hastasısınız. Bu hastalık yüzünden topuk çatlağı meydana gelebildiği gibi, sedef, egzama ve cilt kuruluğu da topuk çatlağına yol açabilir. Bu sorunların yol açtığı topuk çatlağı tedavi edilmez ise hasta ciddi problemler yaşayabilir.

Malzemeler

Bir tüketmek kaşığı alkol
Bir tüketmek kaşığı toz karbonat
Bir fincan vazelin
İki tane aspirin
Bir sayı limon

 

Hazırlanışı:

Suna Dumankaya topuk bakımı nasıl yapılır:Bir leğenin içerisine ılık su, karbonat ve alkol koyup ayaklarımızı bu suda bekletiyoruz. Bu sayede topuk yumuşatma gerçekleşiyor ve topuk çatlaklarının uygulayacağımız bitkisel küre daha iyi hazırlanmasını sağlıyor ve topuk derisini kabartıyoruz. Ardından 3 sayı aspirin bir havanda dövülerek toz haline getiriliyor ve vazelin ile karıştırılıyor. Son olarak 1 sayı limonun suyunu sıkıyor ve limon suyunu da vazelin ve aspirin ile karıştırıyoruz. Ardından bu malzemeyi topuk çatlakları ve topuk dikeni olan bölgelere sürüyoruz. Ayaklarımızı bir poşete koyarak bu biçimde uyuyabilir ve sabaha kadar bekletebiliriz .

İçine ayaklarımızı koyabilecek genişlikte ki bir leğenin içine ılık su doldurulur. Bu suyun içine karbonat ve alkol eklenir. ayaklar suya daldırılır ve topuk derisi kabarana kadar ayaklar suyun içinde bekletilir. 2 sayı aspirin dövülüp toz haline getirilince vazelin ile karıştırılır. bu karışıma limon sıkılır ve ılık suda kabarmış olan topuklara sürülür. Ayağa bir poşet geçirilir ve sabaha kadar bekletilir. Sabah olduğunda ayaktan poşet çıkartılır ve topuklar yumuşamış olur.

]]>