Toplum içinde yalnızlık sendromu agorafobi

Teknoloji çağında, özellikle büyük şehirlerde insanlarda çok sık görülen bir ruhsal rahatsızlık olan agorafobi, doktorlar tarafından ‘kalabalık içinde yalnızlık’ olarak tanımlanıyor.

Edinilen bilgilere göre, agorafobinin çoğu zaman sosyal fobiler ile karıştırıldığını vurgulayan doktorlar ıssız meydanlardan ve aleni yerlerden korkma olarak bilinen agorafobiyi, metropollerde yaygın olan bir ruh hastalığı olarak görüyorlar.

Doktorlara göre, insanlarda en çok rastlanan fobiler arasında yer alan agorafobi, ilk önce meydanlardan, aleni yerlerden korku olarak kendini gösteriyor.

Günümüzde agorafobinin çok daha geniş bir anlam içerdiğini belirten uzmanlar, yalnız başına kalmaktan, yalnız sokağa çıkmaktan, otobüs, vapur, uçak gibi kalabalık yerlerde bulunmaktan duyulan korkuların agorafobinin etkileri olarak görüldüğünü belirtiyorlar.

Genellikle panik bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan agorafobinin temelinde panik nöbetlerin bulunduğunu belirterek, bu sebeple hastanın panik atak geçireceği korkusu nedeniyle yalnız başına sokağa çıkamadığını ve kalabalığa giremediğini vurgulanıyor.

Agorafobinin uzun bir süre kişiyi etkisi altına alabileceğini bildiren uzmanlar, bir panik atak hastasının 2 yıl boyunca evden dışarı çıkamadığını, markete gidemediğini, alışveriş yapmak açısından dahi evden dışarı çıkamadığını belirtiyorlar.

]]>