Tomografi kanser yapar mı?

Yapılan ilmi araştırmalar neticesinde tomografi cihazlarının gereğinden çok yüksek ölçüde radyasyon yayması, akıllara tomografi kanser mi yapıyor, sorununu getirdi. İngiltereli bilim adamlarını araştırması sonucunda ortaya çıkan tomografinin radyasyon yayması gerçeği, sağlıklı olan insanların tomografi çekilmesinin engellenmesine yol açtı. Vücudun incelenen bölgesinin kesitsel görüntüsünü oluşturmaya yönelik radyolojik bir teşhis yöntemi olan tomografi, bizim ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan bir cihazdır.

Tomografi kansere yol açıyor mu?

İngiliz uzmanlar, tomografi kansere yol açıyor mu sorusuna, yılda dört kereden fazla çekilmemek şartıyla tomografinin kansere yol açmayacağını söylediler. Hastalıklara erken tanı konulmasında son derece yararlı bir cihaz olan tomografi, gereğinden fazla kullanılmadığı müddetçe kanser riski taşımıyor.

Uzmanlar, tomografinin yalnızca önemli rahatsızlıkların teşhisini koymakiçin çekilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunuyorlar. Yıl içerisinde gereğinden fazlaca tomografi çekilmesi, kanser olma riskini tetiklemekte olduğunu lütfen aklınızdan çıkartmayın.

]]>