Tırnak kalınlaşması sebebiyet olur?

Ayak bakımına itina göstermeyenlerin büyük bir çoğunluğu ayak tırnak problemleri ile sıklıkla karşılaşır ve en çok karşılaştıkları problem de, ayak tırnaklarında kalınlaşma sorunudur. Mütenevvi faktörlerden dolayı kalınlaşan ayak tırnakları, ayak estetiğini olumsuz yönde etkilediği gibi, aynı zamanda ayak sağlığını tehdit yapan sağlık problemlerinin de görülmesine sebebiyet olur. Peki ayak tırnaklarının kalınlaşma nedenleri nelerdir?

Ayak tırnağı kalınlaşması nedenleri

Ayak tırnağı kalınlaşmasının nedenleri

ayak tırnaklarının bakıına gereken özen gösterilmediği yapıda husule gelen tırnak kalınlaşmasının nedenlerinin en başında mantar enfeksiyonu gelmektedir. Ayakta mantar enfeksiyonunun husule gelmesi, hem tırnak kalışlaşmasına sebep olur hem de tırnaklarının görünümünün kötüleşmesine.

Mantar enfeksiyonun yanı sıra, ayakkabının üzerine uygulanan mekanik baskıda ayak tırnaklarının yapısında değişiklik görülmesi nedenidir. Özellikle ayak mantarı sorunu olan kişilerin ayaklarına uygulanan mekanik baskı, tırnağın kalınlaşmasını iyice tetiklemektedir.

Likralı çoraplarda ayakların üzerine baskı uyguladığı açısından, ayak tırnağı kalınlaşması sebepleri arasındadır diyebiliriz.

]]>