Testis ağrısı nedenleri

Erkeklerin birçoğunun sıklıkla karşılaştığı bir sağlık problemi olan testis ağrısı, testislerin birinde ya da her ikisinde birden şiddetli ya da hafif olarak hissedilen ağrılardır. Çoğu zaman sebebi açıklanamayan faktörlerden ötürü husule gelen testis ağrısının sebebiyet olduğunu anlamak ve herhangi bir sağlık problemi sonucu mu husule geldiğini öğrenmek açısından muhakkak bir hekime danışılmalı ve ağrıyı dindirmek açısından gerekli tedavi yollarına başvurulmalıdır. Genel olarak baktığımız testi ağrısının sebepleri şöyledir:

Testis ağrısı sebebiyet olur?

Testis ağrısının nedenleri incelendiğinde, bu ağrıya en çok testislerde oluşan iltihabın sebep olduğu görülmektedir. Aynı zamanda testis ağrısı nedenleri arasında testislere gereğinden az ya da fazla kan dolması da yer alır. Kan basıncı sonrasında husule gelen bu ağrının, cinsel ilişki esnasında cinsel gerilime ulaşıp meni fışkırtmama yüzünden de husule geldiği bilinir. Cinsel organ kasıldığı yapıda boşalma olmazsa, testislerde ağrı yapar.

Testisler oldukça hassas olduğundan ufak bir darbe sonucunda da ağrımaya başlar. Bazı durumlarda karın ve kasık ağrıları da testislerde ağrıya sebep olur. Böbrek taşları, kasık fıtığı, bel fıtığı, göbek fıtığı gibi sağlık problemleri de testislerde ağrıya yol açmaktadır.

]]>