Televizyon ve bilgisayarın göze zararı yok

Göz hastalıkları ve tedavisi hakkında toplumda yerleşmiş birçok düşüncenin yanlış olduğu bildirildi. Yanlış bilgilerin beraberinde mağduriyeti de getirdiğini belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Ertürk, hiçbir şikâyet olmasa dahi yılda en az bir kez göz muayenesi olunması gerektiğini söyledi. Bilgisayar ve TV’ye bakarken göz yüzeyindeki gözyaşında kuruma olacağı açısından yanma, batma, kızarma ve refleks sulanma olur.

Gözlük kullanımı ile ilgili yanlış bilinenleri anlatan Prof. Dr. Ertürk şu örnekleri verdi: “Dinlendirici gözlük diye bir gözlük yoktur. Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi daha iyi yapıyorsa kullanılmalıdır. Uzak gözlük devamlı, yakın gözlük ise yalnızca yakın mesafe çalışmalarında kullanılır. Gözün gözlüğe alışması diye bir kavram yoktur. Kişi iyi görmenin ne olduğunu anladığı açısından gözlükten vazgeçemez. Numara değişikliği lakin muayenede belli olur. Hipermetrop olan çocuklarda büyüme çağında numarada azalma, miyoplarda ise numarada artma gözlenir. Gözlük takmak veya takmamak gözlük numarasının ne azalmasına ne de artmasına sebebiyet olur. Ancak çocuk yaşta görmenin gelişmesi açısından mutlak suretle takılması gerekir. Yanlış numara kullanımı gözü bozmaz, lakin takıldığı anki görmeyi bozar.”

Dr. Ertürk’ün verdiği bilgilere göre, gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak açısından 20 yaş üzerinde yapılan lazer tedavisi gözü çizmez. Yalnızca belli bir kalınlıktaki kornea dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırır. Laser ile katarakt cerrahisi diye bir cerrahi müdahale yoktur. Lazer ile şaşılık tedavisi diye bir tedavi yoktur. İyi görmek göz sağlığının garantisidir diye bir inanış doğru değildir. Glokom hastaları bu yanlış inanışa örnek olarak gösterilebilir. Glokom (göz tansiyonu) hastaları hastalığın son aşamasına kadar iyi görebilir. Görme sonradan azalmaya başlar ki bu aşamada geri dönüşü söz konusu olmaz. Glokom yalnızca rakamsal değerin ifadesi ile tanımlanmamaktadır. Önemli olan bir noktada görme sinirinin durumudur. Rakamsal değeri normal olarak bilinen değerlerde olmasına rağmen glokom olan kişiler de vardır. Bu sebeple sınır tanımlaması her zaman büyük yanılgıları ortaya çıkarır.

Televizyon ve bilgisayarın gözü bozduğu doğru değildir. Yalnızca, ışığa bakılmasına bağlı olarak göz yüzeyindeki gözyaşında kuruma olacağı açısından yanma, batma, kızarma ve refleks sulanma olur. Katarakt cerrahisi görmeyi olduğu gibi eski haline getirir. Görmenin iyi olabilmesi açısından retina tabakasının sağlıklı, kişinin görme potansiyelinin iyi olması lazımdır. Göz dibi hastalıklarında ve tembel gözlerde görme artışı olmayabilir. Lens göz açısından zararlıdır inanışı yanlıştır. Uygun yere uygun lens takılması hiçbir zaman zararlı değildir. Uyku bozuklukları kesinlikle bir göz hastalığı değildir. Uyku beyinsel bir fonksiyondur ve gözler yalnızca olaya katısallır.

]]>