Tekrarlayan göğüs kanseri

Günümüz kadınlarını tehdit yapan kanser türlerinden biri olan meme kanseri, bazı kişilerde husule gelip tedavi edilmesine rağmen, bazı durumlarda bir süre sonra nüksetmekte ve kadının hayatını yeniden kabusa çevirmektedir. Yeniden nükseden meme kanserine tekrarlayan göğüs kanseri adı verilir. Tekrarlayan göğüs kanserinin yeniden husule gelmesinin sebebi, kanserli dokunun tamamen ortadan kaldırılmamış olmasıdır.

Tekrarlayan göğüs kanseri

Meme kanseri tedavisinde amaç kanserli dokunun tamamen temizlenmesidir. Ancak bir takım durumlarda kanserli tümör tedavi edilmediği açısından, tedricen çoğalmakta ve meme kanseri hastalığının yeniden ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Meme kanserinde bazı ameliyatlarda ufak çaplı kanserli dokularda tam bir temizlenme söz konusu olmadığında, ameliyat sonrasında hastanın tetkiklerinde ufak çaplı olan bu kanserli hücrelerin tepsiti de mümkün olmaz. Fark edilmedikleri içinde tarihle çoğalıp büyüme gösterirler.

Tekrarlayan meme kanseri, ilk meme kanserinin tedavisinden aylar ya da yıllar sonra aynı yerde tekrardan belirir. Tekrarlayan meme kanseri olup olmadığını anlamak açısından ortaya çıkan belirtiler, söz konusu bölgeye göre değişkenlik gösterir. Bazen ciltte iltihaplanmalar ve kızarıklıklar olurken, bazende şişlikler ve deride kalınlaşmalar husule gelmektedir. Daha öncede meme kanseri olduysanız lakin, size ilginç gelen her türlü durumu araştırmalısınız.

]]>