Tatlandırıcı kullanmak zararlı mı?

Aşırı kilo probleminin artması ile birlikte şeker kullanımından uzak durmak açısından tercih edilen tatlandırıcıların kullanımı da artmış durumdadır. Bu artış yalnızca bizim ülkemizde değil Dünya’da ki birçok ülkede görülmekte olup, diyabetten kurtulmak açısından şekerli besinlerden uzak durmaya ve şeker yerine tatlandırıcı kullanmaya başladık. Ancak sağdan-soldan, tatlandırıcı kullanmanın zararlı olduğuna dair söylentiler kulağımıza çalındığı açısından bazılarımız endişe içindeyiz. Peki gerçekten tatlandırıcılar zararlı mıdır, buyurun sizler açısından araştırdık.

 

Tatlandırıcı kullanmak zararlı mı?

 

Her şeyden önce bir hekime danışmanın en doğru yol olduğunu unutmamakta fayda var. Bilhassa gelişme çağında olanlar, gebe kadınlar, böbrek ve karaciğer hastaları tatlandırıcı kullanmadan evvel muhakkak hekime danışmalıdır.

Tatlandırıcı kullanmak istiyorsanız bildiğiniz markalardan şaşmayın. Ayrıca biraz bilimi incelemenin ve DHA tarafından onaylı olan tatlandırıcıları kullanmanın kimseye zararı yoktur. Bilim tarafından sağlığa hiçbir zararı bulunmadığı kanıtlanan ve DHA tarafından onaylı olan tatlandırıcılar; sakarin özlü, aspartam, asesülfam- K,neotem’dir.

]]>