Takvim yöntemiyle korunma hesaplama

Son dönemlerde uzun süredir düzenli ve korunmasız ilişkinin yaşanmasına rağmen birçok kadın gebe kalamama sorunu ile karşılaşmakta olduğundan, gebe kalmak açısından çeşitli metotlara başvururlar. Takvim yöntemi de bu metotlardan biri olmaktadır. Çiftler, hamilelik ihtimalinin yüksek olduğu ya da olmadığı günleri takip ederek ilişkiye girerler. Eğer ki gebelik isteniyorsa takvim yönteminde yumurtlama günü baz alınır ve o günlerde eşler ilişkide bulunurlar. İstenmiyorsa da gebeliğin oluşma ihtimalinin bulunmadığı günlerde ilişkiye girerler.

Takvim yöntemi ile korunma

Kadının yumurtlama dönemi takip edilerek eşlerin ilişki durumlarına ayarlamasına takvim yöntemi denir. Takvim yöntemi çoğu çift açısından etkili sonuçlar öne sürmüştür. Ancak sürpizlerle karşılaşma ihtimali olduğu açısından, bu yöntem gebeliğin kesin olarak önlenmesi açısından uygun değildir. Tam bir koruma açısından aile planlaması hekimi ile görüşülmeli ve gebelik ihtimali çok düşük olan yöntemler tercih edilmelidir. Eğer ki, gebelik olsa da olur, olmasa da diyorsanız bu yöntem ideal bir yöntemdir.

Takvim yötemiyle korunmanın hesaplanması açısından sayı dönemi ve süresi baz alınmaktadır. Takvim yöntemi ile korunmak isteyen bir kadın 1 yıllık sayı takvimini tutmalıdır. Daha sonra en uzun sayı arasından 11, en kısa sayı dönemi arasından da 18 çıkartmalıdır. Yapılan araştırmalarda bir kadının daima en uzun sayı arası 35, en kısa sayı arası ise 21 olarak hesaplanmıştır. Diyelimki sizde de en uzun sayı arası 35, en kısa sayı arası 21 çıktı, o zaman 30′dan 11, 21′den de 18 çıkartacak ve çıkan sonuçlar arasında kesinlikle cinsel birleşimde bulunmayacaksınız. Çünkü bu günler sizin hamile kalma ihtimalinizin en yüksek olduğu günlerdir.

Örnekle açıklayacak olursak;

35-11= 24
21-18=3

Bu sonuçlar şunu ifade etmektedir. Adet gördüğünüz günü 1. gün kabul edecek ve o günden sonra 3. sayı günü ile 24. sayı günleri arasında korunmasız ilişkide bulunmayacaksınız. Adetin 3. gününden önce ve 24. gününden sonra gebe kalma ihtimali bulunmaz.

Takvim yöntemi hesabı

]]>