Sütün içinde hangi vitaminler vardır?

Sağlık mütehassısları çocukluk döneminden itibaren süt içme alışkanlığının yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de devam etmesi gerektiğini üstüne basa basa defalarca söylemekteler. Çünkü sütün içinde olan vitaminler hayatımız boyunca sağlıklı bireyler olarak yaşamımıza devam etmemiz açısından bizlere gerekli olan besin maddeleridir. Zeka gelişimi, göz sağlığı, deri sağlığı, büyüme, gelişme, hastalıklara karşı vücut direncinin artması gibi çeşitli faydaları olan süt, yağda ve suda eriyen tüm vitaminleri bünyesinde hapsetmektedir.

Sütte olan vitaminler

İnsanların sağlıklı bir beslenme sürdürmesi açısından kaynak olan süt, vücudun ihtiyaç duyduğu A, B12 ve C vitaminleri gibi vücudun ihtiyacı olan vitaminleri büyük miktarde karşılar. Aynı zamanda sütün içinde fosfor ve kalsiyum ile D vitamini de yer almaktadır. Kemik erimesi, mide hastalıkları, diş çürükleri, tansiyon düşüklüğü, kanser, kronik bronşit, sindirim sistemi hastalıkları süt içerek önlenebilir.

Süt, vücudun kuvvetli ve dirençli olmasını sağladığı gibi, beyne enerji verir, saç ve tırnakların sağlıklı olmasına katkıda olur, yaşlanmayı geciktirir ve cildin yıpranmasını önler. Yaşamınızın hangi döneminde olursanız olun, süte karşı alerjiniz yoksa düzenli olarak süt tüketimine önem verin.

]]>