Sütü içmenin faydaları ve zararları nelerdir

Süt günümüzde yer edinmiş sağlıklı bir  içecektir.Vücudun ihtiyacı olan B12, A ve C vitaminleri süt içerek önemli miktarde karşılanabilmektedir.Sütteki vitaminler hastalıklara karşı direnci arttırır.Sütteki vitaminler büyümeye yardım eder.Kimi insanın çok sevdiği, kiminin ise nefret ettiği ama bünyemize yararları olan bir gıda süt. Sütün bileşenlerinde olan beş ana besin maddesi sağlıklı beslenmemiz açısından bize kaynak sağlıyor.  Kalsiyum vitamin ve protein deposu olan süt özellikle çocuklarımızın büyümesine ve kemiklerinin dahada güçlenmesinde fazlaca katkısı oluyor, günde  2 bardak süt  tüketilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra sütün fazla tüketilmeside insan vücudu açısından zararlı olabiliyor. Sizlere bu yazımızda süt ile ilgili bilmek isteyeceğiniz önemli hususlar sunuyoruz. Günde 2 bardak süt içelim vede sağlıklı büyüyelim…

Süt aynı zamanda, enerji, protein ve çeşitli vitaminleri de sağlar ve tüketmek arası içecek olarak dişleri de korur.

Yaşlılık Döneminde Süt Tüketimi

Süt ve süt ürünlerinin uyumluluğu, çeşitliliği ve besleyici olması, bu ürünleri yaşlılar açısından de değerli kılmaktadır.

Yaşlı kimselerin besin ihtiyaçları daima daha genç yetişkinlerin ihtiyaçları ile benzerdir ve vitamin D dışında 65 yaşın üzerindeki kişiler açısından spesifik bir öneri yoktur. Enerji alımı azaldığında, diğer besinlerin alımı da düşecektir ve yetersiz beslenme riski artacaktır. Çeşitli besinleri baz alan sağlıklı bir diyet önemlidir.

Süt ve süt ürünleri gıdalara ilgisini kaybeden kişiler açısından özellikle önemlidir. Süt çeşitli gıdalarda çeşitli pişirme şekilleri ile kullanılabilir. Soslarda, puddinglerde, kahvaltılarda veya soğuk ve sıcak içeceklerde kullanılabilir. Süt ve peynir besleyiciliği arttırmak açısından diğer gıdalara eklenebilir (çorbalar, püreler gibi).

Yararları

* Kemik erimesini önler
* Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir
* İshali tedavi eder
* Mide rahatsızlıklarını giderir
* Sindirim sistemini düzene sokar
* Ülseri önler
* Beyine enerji verir
* Diş çürüklerini önler
* Kronik bronşiti önler
* Tansiyonu düşürür
* Yağsız süt, kolestrolü düşürür
* Kanserin önlenmesine yardımcı olur

Bileşimi

Süt Kompozisyonu Analizi, 100 gram açısından:

Bileşenler Birim İnek Keçi Koyun Bufalo
Su grm 87,8 88,9 83,0 81,1
Protein grm 3,2 3,1 5,4 4,5
Yağ grm 3,4 3,5 6,0 8,0
Karbonhidrat grm 4,8 4,4 5,1 4,9
Şeker (Laktaz) grm 4,8 4,4 5,1 4,9
Doymuş grm 2,4 2,3 3,8 4,2
Tek-doymamış grm 1,1 0,8 1,5 1,7
Çoklu-doymamış grm 0,1 0,1 0,3 0,2
Kolesterol mg 14 10 11 8
Kalsiyum iu 120 100 170 195

]]>