Süt dişi çürükleri

Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behiye Bolgül, çocukların süt dişlerinde görülen çürümelerin oldukça mühimsenmesine dikkat çekerek, ileri ki yaşlarda oluşacak kalıcı problemlerin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuda Bolgül ebeveynleri uyarıyor!

Birçok anne babanın kafasında “Nasıl olsa süt dişidir dökülür” anlayışı yatıyor. Ancak bun anlayışın tamamen yanlış olduğunu, kesinlikle böyle düşünülmemesi gerektiğini savunan Bolgül, süt dişlerinin daimi dişlerin yerini hazırlamasında öneminin büyük olduğunu söyleyerek, süt dişi çürümesinde tedavi gerektiğinin altını çizdi.

Süt dişi çürümelerinde hemen tedavi uygulanmasını öneren Bolgül sözlerine şöyle devam etti: “Süt dişinde çürüme olması durumunda mutlak suretle tedavi edilmelidir. Erken süt dişi çekimleri çapraşıklıklara ve dolayısıyla tedavi maliyeti çok yüksek olan ortodontik sorunlara yol açar. Enfeksiyonlu kalırsa alttan gelecek kalıcı dişi de olumsuz etkiler. Ağızda uzun süreli enfeksiyon durumu daha çok kalp olmak üzere tüm organları olumsuz etkileyebilmektedir.”

]]>