Stresle nasıl baş edebilirsiniz?

Stres çağımızın en büyük hastalıkları arasında yer almaktadır. Bazen sınavlar, bazen ailevi problemler bazense iş ortamının verdiği stresle boğuşmaktayız. Stres’i yenmeniz artık mümkün arkadaşlarım, nasıl diyorsanız bu yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Strese yol açan nedir?

Sizi geren, kızdıran, hayal kırıklığına uğratan ya da mutsuz kılan her şey. Bir sonraki hafta gireceğiniz sürücülük sınavı ya da pek iyi anlaşamadığınız bir yakınınızın yapacağı ziyaret; ev değiştirme ya da evlenme konusunda yapmak zorunda kaldığınız seçimler; görünürde işle bağlantılı olmayan baskılar ya da aile içindeki bir ölümle baş etme çabasının yol açtığı, engellenemeyen bir sıkıntı olabilir bu.

Bazılarını strese sokan etmenler, başkaları açısından heyecan verici olabilir. Öyle görünüyor ki, fiziksel zorluklarla karşılaşmak otomobil yarışçılarının ve dağcıların gücüne güç katısalyor. Bazıları kötü bir havada denize açılma ve cankurtaran ekibinde yer almanın yarattığı heyecandan zevk alırken, diğerleri yüksek binalarda ve çatılarda çalışmayı seçiyor. Yani, birisi açısından stes yaratan, diğeri açısından mutluluk kaynağı olabiliyor.

Gerçekten de, belli miktarlerde stres bizim açısından faydalıdır. Bir zorlukla yüz yüze gelmemiz gerektiğinde ya da istemediğimiz bir işi yapmak zorunda kaldığımızda, daima belirlediğimiz hedeflere ulaştığımızı fark ederiz. Bu da kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlar. Zorluklarla karşılaşmak ve bunların üstesinden gelmek bizi can sıkıntısından kurtarır. Aslında, birçok kişi yaşamlarının alışılmış sıkıcı döngüsünü kırmak açısından kasıtlı olarak hafif stresler yaratır.

Ancak, fazlaca stres sağlığımızı ve mutluluğumuzu etkiler, mesleğimize ve sosyal yaşantımıza kötü etki verir. Yinelenen, süreklilik kazanan ağır stresin moral bozucu, direnç kırıcı bir etkisi vardır ve bu da, strese yol açan etmenler konusunda herhangi bir şey yapmayı zorlaştırır.
Karakterimiz, kişisel zaaflarımız ya da hastalıklarımız baskıya nasıl yanıt vereceğimizi belirler. Ev ve iş ilişkilerimizdeki zorluklara ve para, iş ve evle ilgili pratik sorunlara vereceğimiz tepkileri yönlendiren de bunlardır.

UYUM SORUNU
Büyüyüp olgunlaştıkça günlük yaşamda nelerle karşılaşabileceğimizi ve bizi üzen sorunlar konusunda neler yapabileceğimizi daha iyi biliriz. Beklenmeyen durumlarla daha kolay başa çıkabilir, anlamak ve üstesinden gelmek açısından tutum ve davranışlarımızı ayarlamayı öğreniriz. Genellikle bu açıkça görülmez ve ‘stresle başa çıktığımızın’ pek farkında olmayız.

Ancak evlilik, doğum ya da bir yakınımızın ölümü gibi çok önemli olaylar gerçekleştiğinde, tepkilerimizi ve stresle nasıl baş ettiğimizi çok daha aleni görürüz.
Stresle başarılı bir biçimde yaşamak açısından yaşamımızdaki stres kaynaklarını, bunlara karşı bedensel ve duygusal yanıtlarımızın mantıklı ve yararlı mı, yoksa kontrol sağlamamızı ve stresle baş etmemizi engelleyici mi olduğunu düşünmek açısından daha fazla zaman harcamalıyız.

Çalışmalar stresle baş etme yetisinin doğuştan geldiğini göstermekle birlikte, bu aynı zamanda eğitim, yetişme ve alışkanlıkla da ilgilidir.
Sağlık ve Güvenlik Dairesi’nin yaptığı bir tarama, yarım milyon Britanyalı’nın iş stresine bağlı hastalıklara tutulduğunu göstermektedir ve olasılıkla bu rakam gerçeğin altındadır.

STRESİN ÜSTESİNDEN GELMEK
Yaşamınızdaki stresin üstesinden gelebileceğinize inanmak açısından her türlü sebebiyet vardır. Stresi azaltmak ve üstesinden gelmek açısından kullanılabilecek birkaç basit ve etkili yöntem vardır ve çoğu vakada, bu kendi kendine yardım yolları çok başarılı olmaktadır.

Hemen hemen herkes bazı stres biçimlerine maruz kalmakla birlikte, yalnızca çok az kişide bir uzmanın yardımını gerektirecek bedensel ya da duygusal bir hastalık gelişir.

]]>