Stresin yol açtığı sağlık sorunları nelerdir?

Strese yol açan mütenevvi sebepler bulunmakta ve bu sebeplerin hemen hemen her biri de sağlık problemleri yaşamamıza sebebiyet olarak yaşam kalitemizi düşürmektedir. Uzmanlar bu konuda öneriyor,”Stresi yenin!”… Stres çoğu hastalığın altında yatan en önemli sebep olduğu açısından uzmanlara göre stresle baş etmek ve stresli yaşamdan uzak durmak gerekiyor. Okul, aile ve iş hayatında yaygın olan stres aslında tam bir baş belasıdır.

Stres hem hastalıklarnın görülmesine, hem de daha önceden var olan bir rahatsızlığı olumsuz oluyor etkileyerek ilerlemesine sebebiyet oluyor. Stresin sağlığa olan en büyük zararı ise, bağışıklık sistemini harap etmesi ve bünyenin hastalıklara yatkın bir hale gelmesidir.

Stres kan dolaşımını bozmakta ve kılcal damarların genişlemesine yol açarak bilhassa kadınların korkulu rüyası olan varisleri ortaya çıkarmaktadır. Bireylerin uzun süre stres altında yaşaması yaşlanma sürecini de hızlandırmaktadır. Çünkü stresin varlığı söz konusu olduğunda serbest radikaller daha fazla üretilmekte ve hücreler kötü etki görmektedir.

Stres altında olan bir insanda saç dökülmelerine rastlamak mümkün haldedir. Saç dökülmesinin yanı sıra stresten saçlar beyazlamakta, saçların ve tırnakların uzaması yavaşlamaktadır. Stres ter bezlerinin de daha fazla çalışmasına yol açıyor. Ayrıca stres ruhsal hastalıklarının sebebidir.

]]>