Stresin Kalbe Olumsuz Etkileri

Bilimsel  olarak kanıtlamıştır,  stresin en çok kötü etki verdiği organlardır,  kalp, beyin ve mide. Kişideki Stres anında insan vücudunda, kortizon ve adrenalin gibi stres hormonları olarakta tabir edilen hormonları salgılamaktatır. Bu hormonların salgılanması durumlarında, damarlar ve kaslar normal işleyişlerinin dışında çalışmaya başlarlar ve kasların kasılması, damarlarda büzülme gibi vücudun sağlıklı olarak çalışmasına engel olan durumlar ortaya çıkartır…

 

kan basıncının yükselmesine, kalp çarpıntılarına ve kalbin daha hızlı atmasına sebep olur.
Stres doğanın gereğidir. Ve insan vucüdu normal şartlarda bu durum ile mücadele edebilir. Fakat sürekli ve kronik diye tabir ettiğimiz stres, insan vücudunu sürekli olarak yukarıda saydığımız şartlarda yaşamaya zorlar. Kan basıncı yüksek, kaslar kasılmış ve damarlarda aşırı yüklenme şeklinde yaşamaya devam yapan vücud, tarihle o vücuda kan pompalayan kalbin işleyişine de kötü etki verir. Ve kalp rahatsızlıkları bu sürekli ve normalin üstünde stres altında yaşamanın sonuçlarıdır.

Anjiyo, damar sorunları, kalp kapakçıkları, kalp ameliyatı veya stend takılması gibi kalp rahatsızlıklarının kaynağında stres yatmaktadır.
Stres, kişiyi sigara içmek ve alkol almak gibi kötü alışkanlıklara da sevkettiğinden dolaylı olarak da zararları bulunmaktadır.

Özellikle normalin üstünde stres altında yaşayan ve çalışan kişilerin bu organlarından şikâyetleri olmasa bile dönem dönem kontrol ettirmelerinde fayda bulunmaktadır.

Bu tür durumlarda, egzersiz ve bedensel egzersizlere yönelmek, hobiler edinmek ve stres yaratan durumları hayatınızdan çıkarmak, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz açısından elzemdir.

]]>