Stresin doruğa ulaştığı saatler

Harvard Üniversitesi’nce yapılan bir araştırma, çalışan kadınların işten çıkıp eve geldikten sonra geçirdikleri zamanın, en stresli zamanları olduğunu ortaya koyuyor. Aynı anda hem çalışmak hem de evi idare etmek çok zordur. Hele bir de çocuklarınız varsa, gece saatler 6′ya yaklaştığında kaçınılmaz bir panik başlar.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, çalışan kadınların, işten çıkıp eve geldikten sonra geçirdikleri zamanın, günün en stresli saatleri olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar bu durumun kadının ruhsal ve fiziksel sağlığı açısından tehlike sinyalleri verdiğini, stresin özellikle bağışıklık sistemini zayıflattığını, baş ve sırt ağrısı, mide bulantısı ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklara yol açtığını belirtiyorlar.

Çalışan annenin bir günü
“Bilgisayarı kapatır kapatmaz ilk işim yuvaya koşarak 4 yaşındaki kızımı okuldan almak oluyor. Daha sonra ise yedi yaşındaki oğlumu okul sonrası etüd programından alarak eve dönüyorum. Bu arada yolda bir markete uğrayıp gece yemeğini hazırlamak açısından bir şeyler almayı da ihmal etmiyorum. Eve gider gitmez ilk işim çocuklara yiyecek bir şeyler hazırlamak oluyor. Eve taze gelen eşimle biraz sohbet ettikten sonra yemeğimizi yiyoruz. Bulaşıkları makineye yerleştirip, mutfağı düzenledikten sonra ufaklığa banyosunu yaptırıp, oğlana ev ödevlerinde yardım ediyorum. Bu arada bir yandan çamaşır makinesine attığım kirlilerin yıkanmasını beklerken diğer yandan da çocuklarla oynuyor, onlara kitap okuyor ve yataklarını hazırlıyorum. Küçük kızımın yanında o uyuyana kadar yatıyor ve uyumamak açısından kendimi zor tutuyorum. İkisini de uyuttuktan ve evin geri kalan işlerini yoluna koyduktan sonra oturup dinlenmek ve kendime zaman ayırmak açısından lakin birkaç dakika vaktim oluyor. Tabii bu normalin üstünde temponun içinde iş kıyafetlerimi çıkarmaya fırsat bile bulamıyorum.”

Birçok kadın, iş kadınlığı, ev kadınlığı ve annelik arasındaki koşuşturmacaya fazla dayanamayarak işten ayrılmayı ve çocuklarıyla ilgilenmeyi tercih ediyor. Çocukları bebek bakıcısına ya da etüd programlarına teslim yapan bir annenin, bir toplantının ortasında, bakıcının işi bıraktığını öğrenmesi, derse katısallmayı reddeden çocuğunun öğretmeni tarafından okula çağırılması, stresin boyutunu daha da arttırıyor.

Erkek yardım etmezse…
Bir de kadının eşi, gerek ev işlerinde, gerek çocuklarla ilgilenme konusunda kadına yeterince yardımcı olmuyorsa durum daha da ciddileşiyor. Erkek gibi gün boyunca full-time çalışmış olmasına rağmen çocuklara kahvaltı ve gece yiyeceği hazırlama sorumluluğunu da yine her zaman annenin üstlenmesi bekleniyor.

]]>