Stres giderici çaylar

Hayatı çekilmez kılan, insanı bedbaht bir yaşama sürükleyen, kişinin hem kendine hem de çevresine kötü etki vermeye yönelten stres; çoğu zaman ekonomik sorunlar yaşayan, işle ilgili ya da sağlık problemleri ile baş etmek zorunda kalan insanları etkisi altına almaktadır. Mutlu ve sakin bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu unutmamalı, bunun açısından sabırlı ve gayretli olmaya çalışmalıyız. Aksi düşünüldüğünde kendinizi karanlık bir dünyada bulabilirsiniz.

Daha aydınlık sabahlara güler yüzlü bir biçimde uyanmak açısından, bitkilerin şifasından yararlanmanızı öneriyoruz. Stres giderici bitkiler sayesinde evinizde bitki çayı hazırlayarak bu sorunu kolaylıkla alt edebilirsiniz. Stresten kurtulmanın en kolay ve en etkili yolu, strese iyi gelen bitki çayları tüketmektir.

Evinizde kolaylık hazırlayıp içebileceğiniz stres giderici çay tarifleri sizlerle.

Karışık stres giderici çay tarifi;

Bir sayı limonu kabukları ile rendeleyin. Bir tüketmek kaşığı nane, bir çay kaşığı lavanta ve bir kahve kaşığı kekiği rendelediğiniz limon kabuklarının üzerine dökün ve iyice karıştırın. Daha önceden kaynatmış olduğunuz yarım litre suyu bu karışımın üstüne dökün. 15 dakika demlemeye bırakın ve süzün. İçine bal ilave ederek günde 2-3 bardak açısından.

Papatya çayı

Bir tatlı kaşığı papatyayı önceden kaynatılmış su ile haşlayın. 10 dakika demlemeye bırakarak süzün. Her gün 2-3 hazırlayarak açısından.

Melisa çayı

1 su bardağı su kaynatın. Kaynamış bu suyun içine iki tatlı kaşığı melisa koyun. 5 dakika demleyeme bırakın ve süzerek açısından.

Rezene çayı

Bir fincan su kaynatın. Kaynattığınız suyun içine bir çay kaşığı rezene ekleyin. Yaklaşık 15 dakika kadar demleyin ve süzerek açısından.

Fesleğen çayı (1)

30 gram fesleğen yaprağını 4 su bardağı kaynar su ile haşlayın. Yaklaşık 15 dakika demlemeye bırakın ve süzerek açısından. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Fesleğen çayı (2)

Fesleğen tohumlarının kaynar suyun içinde 15-20 dakika demleyerek, süzün. Hazırlanan çayı günde 2 kez açısından.

Lavanta çayı

İki çay kaşığı lavanta, önceden kaynatılmış bir bardak su ile haşlanır. Yaklaşık 10 dakika demlemeye alınır ve süzülür. Ardından soğutmadan içilir. İsteğe bağlı balda eklenebilir.

]]>