Soya açısından meme kanseri uyarısı

Uzmanlar, soyanın içindeki östrojen hormonuna benzer etkideki maddelerin, meme ve endometrium kanserlerine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji Uzmanı ve Kanser Epidemiyolojisi Bilim Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik, yazılı ve görsel basında kanserden korunmaya yönelik fazlaca haber yer aldığını, lakin çoğunun bilimsellikten uzak ve yanlış olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İsmail Çelik, bitkilerin, meyve ve sebzelerin bilinçsiz tüketilmesinin yarardan çok kötü etki verebileceğini, çeşitli organlarda hasara yol açabileceğini ya da kanser dışında başka hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlayabileceğini belirterek, hekim tarafından öneri edilmediği sürece gıda takviyesinde bulunulmasının ya da beslenme şeklinin değiştirilmesinin kesinlikle uygun olmadığını bildirdi.

Kanserden korunmaya karşı ya da vücut direncini artırmak açısından çeşitli vitamin kapsülleri kullanılmasının ya da soya fasulyesi, havuç, gibi gıdaların çok tüketilmesinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek yerine meme, endometrium ve akciğer gibi bazı kanser türlerinin gelişmesine de sebebiyet olabileceğini öne süren Çelik, bitki karışımı ve vitamin kapsülü takviyesinin, koruyucu etkisinin saptanmadığını söyledi.

]]>