Soğuk havalar depresyona sebebiyet oluyor

Yapılan araştırmalar, insanların güneşli havalarda daha neşeli olurken, havaların soğuduğu kış aylarında daha durgun, hüzünlü ve huzursuz olduklarını ortaya çıkardı.

Konya’da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Rüstem Aşkın, kış aylarının insanlarda depresyona sebebiyet olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Rüstem Aşkın, kış depresyonunun mevsimsel bir hastalık olduğunu belirterek, “İnsanlar güneşli havalarda daha neşeli olurken, kış aylarında durgun, hüzünlü ve huzursuz olurlar. Havaların kapalı ve soğuk olması insanların sosyal etkinliklerini ve hareket kabiliyetlerini kısıtlıyor” dedi.

Prof. Dr. Aşkın, bu tür havalardan etkilenen kişilerin, depresyona girmemek ve hastalığa yakalanmamak açısından, yürüyüş yapabileceğini, kapalı alanda sportif ve sanatsal faaliyetlere katısallabileceğini söyledi.

Müziğin ve hobilerin, insanların ruh halini pozitif etkileyebileceğini belirten Prof. Dr. Rüstem Aşkın, “Kişiler, bu hastalık ve ruh hali karşısında, kendisini organize etmelidir.

Buna yönelik sınırlamalardan ve mazeretlerden sıyrılarak çaba göstermelidir. Eğer bu tür etkinlikler ve çalışmalar rahatlamaya yetmiyorsa, profesyonel yardım almaları ve hekime başvurmaları söz konusudur” diye konuştu.

]]>