Şizofreni nedenleri nelerdir?

Sanrılar ile husule gelen şizofreni hastalığı bir çeşit duygu durumu bozukluğu hastalığı olmakta ve günümüzde de toplumda son derece yaygın olan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Şizofreni hastalarına daima tehlikeli gözü ile bakılır, lakin bu yanlış düşünce ve davranışlar şizofreni hastalarını daha büyük bir karmaşıklığın içine atmaktadır. Saldırganlık oranlarına bakıldığı zaman ise, sağlıklı bir insana başka sağlıklı insana saldırma olasılığı ile aynı orandadır. Peki şizofreni hastalığının nedenleri nelerdir? bu hastalığın husule gelmesinde rol oynayan faktörler sizlerle:

Şizofreni hastalığının günümüzde kesin olarak sebebi bilinmemektedir. Şizofreni nedenleri ile alakalı değişik teoriler ortaya atılmıştır. Yapılan klinik araştırmalar neticesinde ise bu hastalığın, ailesel yatkınlıkla başka sebeplerin kombinasyonu ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Anne veya babanın biri şizofeni hastası ise, çocukların %8 şizofren olma olasılığı bulunurken, hem annenin hem de babanın şizofren olması durumunda bu risk %40′a çıkar. Kardeşlerinden biri şizofreni ise diğer kardeşinde %12 oranında şizofren olma ihtimali olur. Aynı zamanda tek yumurta ikizlerinin biri şizofreni ise, diğerininde %50 oranında olma riski bulunmaktadır.

Şizofreni hastalığına yol açan faktörler hakkında yapılan araştırmalar sonucunda beyinde haberci rolü üstlenen (nörotransmitter) maddelerden biri olan dopaminin aktivite artışının da şizofrene sebep olduğu ortaya çıkmıştır.Dopaminin yanı sıra serotonin ve norepinefrin gibi diğer habercilerinde şizofrene yol aça riski oldukça fazladır.

Ortaya atılan teoriler neticesinde zayıf bağışıklık sistemi olanların, kalp hastalarının, stresli bir yaşam tarzının, gebelik sırasında grip olan annelerin çocuklarının da şizofren olma olasılığı kimi uzmanlara göre vardır, kimilerine göre de yoktur.

]]>