Sistit sebebiyet olur?

Kadınların %40’lık bir bölümü hayatlarında en az bir kez de olsa sistit hastalığına yakalanıyor. Özellikle de kısa üretrası olan, menopoza girmiş, depresyon ilaçları kullanan, yatalak ve hem gebe olup hem de kabızlık sorunu çeken kadınlarda sistitin ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Peki ama sebebiyet? İşte sistitin nedenleri:

Sistitin en önemli nedenlerinden biri hijyen yoksunluğudur.Normalde üreme organları ve makat çevresinde bakteriler bulunmakta ve bu bakteriler alt idrar yollarından mesaneye giderek idrar ve dışkı ile dışarı atılmaktalar. Ancak mesaneye giden bakteriler atılan bakterilerden fazla ise burada sistit başta olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine yol açarlar. Bu sebeple üreme organı ve makat çevresi temizliğine oldukça dikkat etmek gerekir. Bu bölgenin temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Uzun süre tutulan idrar, idrar yollarının daralmasına sebep olan bir takım sağlık sorunları, menopoz döneminde östrojen seviyesinde yaşanan düşüklük gibi faktörlerde sistit nedenleridir. Özellikle kadınlarda sıklıkla husule gelen sistitin en önemli nedeni kadın üretrasının erkeklerinkine göre kısa olmasıdır.

]]>