Şişmanlık geni kansere yol açıyor

Uzmanlar, yalnızca karın içi yağlarda olan ve besinlerin vücutta tahribat yapan etkilerini ortadan kaldıran STAMP2 geninin, kanserle de ilişkisi olduğunu tespit etti.

Kansere yol açıyor

Uzun yıllardır sürdürdükleri araştırmaların bu yıl meyvelerini vermeye başladığını söyleyen Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, besinlerin vücuda tahribat yapmasına engel olan ve karın içi yağlarında metabolik koruma görevi yapan yepyeni bir işlevi ve bunu kontrol yapan geni ortaya çıkardıklarını açıkladı.

STAMP2 adı verilen molekülün, en fazla, karın içi yağında üretildiğini ve tüketmek yendikten sonra arttığını, öğün aralarında ise düştüğünü anlatan Prof. Dr. Hotlamışlıgil şöyle konuştu:

“İnsanlar tüketmek yediği zaman vücutta, özellikle de yağ dokusunda acayip şeyler olmaya başlıyor. Yağ dokusu sanki yabancı bir maddeyle, bir mikroorganizmayla karşılaşmış gibi bir reaksiyon veriyor. Bunun sebebiyet ortaya çıktığı ise bilinmiyor.

Çözebiliriz

Araştırma grubum; vücutta enerji fazlasıyla birlikte garip bir immün -vücudun mikroorganizmalara, kanser hücrelerine ve diğer potansiyel zararlı maddelere karşı oluşturduğu savunma sistemi- reaksiyonu ortaya çıkardı.

Bütün sözünü ettiğimiz hastalıkların ardında yatan şey bu. Bunu nasıl düzeltebileceğimizi öğrenirsek, bu hastalıkları yok edebiliriz.”

]]>