Şirpençe nasıl tedavi edilir?

Vücutta birden fazla kan çıbanının meydana gelmesi ve bu çıbanların aynı çevre ve dokuda oluşup genişleme göstererek daha da yayılmasına tıpta karbonkül, halk arasında ise şirpençe denmektedir. Birçok çıbanın birleşip tek çıban gibi görülmesi hastalığı olan şirpençe, tahta sertliğinde, dokunulduğunda şiddetli ağrısı olan, ateş, titreme, halsizlik ve baş ağrısı gibi şikayetlere yol açan bir hastalıktır.

Şirpençe nasıl geçer?

Şirpençe hastalığının meydana gelmesinden kısa bir süre tahta sertliğinde çıban yumuşayacak ve iltihap dışarı boşalacaktır. Genellikle de çıban bölgesi deriden ayrılır ve bölge yavaş yavaş kapanır. Ancak sorun ilerlediği zaman şirpençe içinde olan iltihaplı akıntı kana karışarak hastaların ölümüne yol açabilir. Bu sebeple kısa sürede geçmeyen ve daha da ağır bir hal alan şirpençe tedavisi açısından uzman bir hekime başvurmada geç kalmayın.

Şirpençe hastalığının tedavisi aşamasında ilk yapılan uygulama, çıbanın üzerindeki kabuğu kaldırmaktır. Kabuk kaldırıldıktan sonra cerahatlenme geçene dek antiseptik sıvısallarla pansuman uygulanır. Hekimler hastalara zaman zaman sıcak kompres uygulamalarını da söylerler. Ancak şirpençe tedavisi açısından en etkili şey, antibiyotik ilaç kullanımıdır. Aşırı bir biçimde derinin gergin olması ve şirpençenin derinlerde vuku bulması hastaya ciddi rahatsızlık verdiği açısından, hastanın rahatlaması açısında cerrahi olarak çıbanın içi de açılabilir.

]]>