Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri

Günümüzün en fazla karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi de sinüzittir. Sinüzit tedavisinde kullanılan yöntemlere hızla gelişen tıbbi bilgi ve teknolojilere paralel olarak her geçen gün yenileri eklenmektedir.

Özellikle kronik sinüzitin tedavisinde yıllardır uygulanan ve artık klasik bir tedavi olarak kabul edilen endoskopik sinüs cerrahisi alanına son yollarda uygulamaya giren balon sinoplasti ve bilgisayar destekli cerrahi sistemleri, uygun seçilmiş hastalarda ve uzmanların elinde tedaviyi kolaylaştırıp riskleri azaltan önmli katkılar sağlamakta ve hala bu modern teknojiler hakkında tecrübesi olmayan kaynakların olumsuz yaklaşmalarına rağmen ülkemizde başarıyla uygulamaktadır.

Sinüzit Belirtileri:

sinüzit belirtileri

-Göz çevresinde ve yanaklarda ağrı

-Burun Tıkanıklığı

-Kafada basınç hissi

– Kötü ağız kokusu

-Öne eğilmekle artan yüz ağrısı

 

Bunlar dışında kuru öksürük, hafif ateş ve geniz akıntısına bağlı mide bulantısı gibi yakınmalar görülebilir. Tabi bu gördüğünüz belirtiler kesin sinüzit olduğunuzu göstermez. Emin olmak için doktora başvurun. Teşhis için radyolojik olarak film çekilmesi gerekecektir. Alerji probleminiz varsa bu konuda gerekli önlemleri almalı ve gerekiyorsa alerji tedavisi yaptırmalısınız. Kışın ısıtıcıların açtığı kuru hava evinizde enfeksiyonlar için zemin hazırlayabilir. İdeal nem oranını sağlayabilmek için nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz. Sinüzite sık yakalanan kişilerin özellikle yazın havuzda derine dalmaması ve kafasını suya sokmaması önerilir.

Sinüzit Tedavisi: Akut sinüzitlerde ilaç tedavisi 3 hafta kadar çıkabilen antibiyotik, burun damlaları ve alerji önleyici ilaçlarla yapılır.