Sinirli otun her derde faydası var

Yapraklarını koparınca içerisinden ak iplik şeklinde çıkan damarlardan adını alan sinirli ot, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hem çay olarak tüketilen hem de tendür ve ilaç yapımında kullanılan sinirli ota, halk arasında kör çıban otu, pişik otu, çıban otu yada yara otu da denir. Bunun nedeni ise yaralara, pişiklere ve çıbanlara iyi gelmesindendir. Bu faydalarının yanı sıra sinirli otun daha birçok derde çaresi var.

 

Stres, bunalım ve depresyon gibi sinirsel hastalıklara, öksürüğe, baş ağrısına, kramplara ve zehirlenmelere de iyi gelir. iltihap önleyici, göğüs yumuşatıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici, nefes açıcı, mantar, arı sokması, deri hastalıklarını iyileştirmede faydaları arasında adetlabilir. Dişiniz ağrıyorsa, ayağınızda mantar çıktıysa yada basurunuz varsa bu otu kullanarak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Sinirli Otu Kullanımı

Sinirli otu çay olarak içebilirsiniz. 2 kahve kaşığı sinirli ot demliğe konur. 200-300 ml kaynar su demliğe ilave edilir. Beş dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülerek içilir.

Haricen Kullanımı

İltihaplanma, pişik, mantar, arı sokması, sinek ısırması vb. sorunlara karşı; sinirli otunun yaprakları ezilerek sorunlu bölgeye bağlanır yada öz suyu sıkılarak bu bölgelere sürülür. Yapraklarını ezerek bağlarsanız 2-3 günde sorunlu bölgede iyileşme görülecektir.

]]>