Siğil otunun faydaları nelerdir?

Bambul otu, boz ot, aygün çiçeği gibi değişik isimlerle de bilinen siğil otu, yumuşak tüylü, dik gövdeli, 50 cm kadar ulaşa boyu, yeşil ama daha çok beyaza bakan renkli yaprakları ile doğanın eczanesinde mütenevvi sağlık problemlerine şifa dağıtan özel bir ottur. Otu bitkiler ailesinden olan siğil otunun faydaları hakkında bilgilenmek ve siğil otunu nasıl kullanmak gerektiği konusunda bilgiler edinmek açısından sagliksiteniz.com doğru adrestir. Gelin sürekli birlikte bir senelik ömrü lan siğil otunun sağlığa olan faydaları hakkında bilgilenelim.

Siğil otu ufak salkımlar halinde çiçekler açmakta ve sıvı özü ile adından anlaşıldığı gibi vücudun çeşitli bölgelerinde husule gelen siğillere iyi gelmektedir. Ancak siğil otunun yalnızca siğiller üzerinde değil daha birçok sağlık sorununa şifası bulunmaktadır. Tohumundan üreyen siğil otu doğada kendiliğinden yetişmekte olup siğil ve nasır sorunlarının ortadan kaldırılması açısından kullanılabilir.

Ancak siğil otunun siğil ve nasır tedavisi dışında daha birçok faydaları olur. Bunlar;

Yılan sokmaları ve akrep sokmalarına karşı etkili olması,
ateşi düşürmesi,
mide ağrılarının dindirmesi,
basur ağrılarına iyi gelmesi,
safranın artmasını sağlaması ve
kanı temizlemesidir.

 

Siğil otu zehirli bir ot olduğundan dikkatli kullanılmasında fayda var. Siğil otunun körpe olan yaprakları kullanılmalıdır.

]]>