Şifalı bitki Meyan kökünün faydaları yararları ve zararları

Meyan kökü, tıbbi alanda pek çok derde deva bir bitki olarak kullanılır. Meyan kökönü bir çok ilaç firmasıda kullanmktadır. Uzmanlar mide ülseri, bronşit öksürük, soğuk alğınlığı, egzama, karın ağrıları gibi bir çok hastalığa  meyan kökünün faydalı olduğunu bildirdiler. Meyan kökünün faydaları bunlarlada bitmiyor. Sizlere bu yazımızda meyan kökünün faydalarına deyiniyoruz…

 

MEYAN KÖKÜNÜN FAYDALARI : Beyin-damar hastalığı, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları olan kişilerin, çeşitli yan etkiler görülebileceği açısından meyan kökünü tüketmemeleri gerektiğini kaydeden Yiğitoğlu, meyan kökü kapsülünün, iltihap önleyici etkisi olduğu açısından hepatit hastalığında ise günde düşük dozda (200 mg) kullanılmasının yararlı olduğunu söyledi.
YAN ETKİLERİ : Meyan kökünün, yüksek tansiyon, kalp atım düzensizliği, sodyum tutulması, potasyum kaybı, erkeklerde cinsel istek kaybına yol açabilir. Kalp ilacı Digoxin kullananlarda bu yan etkiler daha fazla görülebilir. Tansiyon ve idrar söktürücü ilaçlarla da birlikte kullanılmamalıdır. Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilacını kullananlarda da meyan kökünün, pıhtılaşmayı önleyici etkiyi artırabileceği göz önünde bulundurulmalı.
MEYAN KÖKÜ ÇAYI : Meyan kökü çayının yarım bardak kaynatılmış suya 2-4 gram meyan kökü atılarak, 5 dakika dinlendirildikten sonra içilebilir.

]]>