Şifalı Bitki Meyan Kökü Meyan Kökü VE Meyan Kökünün Faydaları

Türkiye’de dere ve nehir kenarlarında fazlaca olan meyan kökünün, mide ülseri, hepatit ve prostat kanseri başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde şifa kaynağı olarak kullanıldığı açıklıladılar uzmanlar. Ve meyan kökünün kaynatılan suyunu  içilerek alınan ekstresinin çeşitli hastalıklara faydalı olduğunu da belirttiler. Meyan kökü  bronşit, mide ülseri, soğuk algınlığı, öksürük, egzama, prostat kanseri, hepatit, artrit gibi iltihaplı  sağlık sorunları ve karın ağrılarında spazm çözücü gibi çok amaçlı kullanılmaktadır. Sizlere bu yazımız da saymakla bitmeyen meyan kökünün faydalarına deyiniyoruz…

 

Beyin-damar, böbrek, karaciğer hastaları tüketmemeli”

Beyin-damar hastalığı, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları olan kişilerin, çeşitli yan etkiler görülebileceği açısından meyan kökünü tüketmemeleri gerektiğini kaydeden Yiğitoğlu, meyan kökü kapsülünün, iltihap önleyici etkisi olduğu açısından hepatit hastalığında ise günde düşük dozda (200 mg) kullanılmasının yararlı olduğunu söyledi.

Yiğitoğlu, yüksek dozda ve 6 haftadan fazla meyan kökünün kullanılması durumunda toksik etkiler görülebileceği uyarısında bulunarak, 2-3 hafta kullanıma fasıla verilmesi gerektiğini belirtti.

Meyan kökünün, yüksek tansiyon, kalp atım düzensizliği, sodyum tutulması, potasyum kaybı, erkeklerde cinsel istek kaybına yol açabileceğine dikkati çeken Yiğitoğlu, şunları söyledi:

“Kalp ilacı Digoxin kullananlarda bu yan etkiler daha fazla görülebilir. Tansiyon ve idrar söktürücü ilaçlarla da birlikte kullanılmamalıdır. Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilacını kullananlarda da meyan kökünün, pıhtılaşmayı önleyici etkiyi artırabileceği göz önünde bulundurulmalı.

Mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri olan hastalar, günde 200-600 mg ağızdan içilen kapsülleri 4-6 haftayı geçmemek şartı ile kullanmalı. Kabızlık nedeniyle ilaç kullananlar, meyan kökünü kullanırken potasyum kaybına karşı muz ve kayısı gibi meyveleri tüketmeli.”

Yiğitoğlu, meyan kökünün baş ve karın ağrısı, vücutta sıvı birikmesi (ödem) gibi yan etkiler de yapabileceğini dile getirdi. Meyan kökünün, 100-520 miligramlık kapsül şeklinde ya da sıvı şeklinde özünün tüketilebileceğini belirten Yiğitoğlu, “Meyan kökü, çay ya da sakız şeklinde de kullanılabilir” dedi.

Prof. Dr. Ramazan Yiğitoğlu, meyan kökü çayının yarım bardak kaynatılmış suya 2-4 gram meyan kökü atılarak, 5 dakika dinlendirildikten sonra içilebileceğini sözlerine ekledi.

 

]]>