Şifa kaynağı nar’ın bitmeyen faydaları

Lezzetli bir meyve olmasının yanısıra besin değerleri açısından da oldukça faydalıdır Nar meyvesi. Potasyum ve demir minerali ile C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan nar, B1, B2 vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor minerallerini de barındırır içerisinde. Enerji ve yorgunluğu giderir. Diş ve diş etleri hastalıklarına çok iyi gelir. Ve dahasındada bilmediğimiz bir çok daha faydası olan narın, faydaları nelermiş, buyrun hepberaber inceleyelim…

 

Nar ekşisinin insan sağlığına olan faydalarını saymakla bitirmek mümkün durumda değil. Adeta bir ‘ilaç’, hatta antibiyotik olan nar, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalıktan koruyor.

İçerdiği bazı maddelerle kolesterol ve şekeri de dengeleyen nar, kalp sağlığını koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini engelliyor.

Tüm bu özellikleriyle adeta bir ‘ilaç’ ve doğkırmızı antibiyotik görünümünde olan nar ve nar ekşisi sofralardan kesinlikle eksik edilmemesi gereken meyveler arasında yer alıyor. Nar suyu ve nar ekşisi ürünleri ayrıca damar sertliğine karşı güçlü etkisi olan bir içecek olarak karşımıza çıkıyor.

Beslenmede mutlak suretle yer alması gereken nar ürünleri aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliği taşıyor. Yapılan araştırmalara göre narda, serbest radikallere karşı güçlü etkisi olan çeşitli vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar bulunuyor.

İşte maddeler halinde narın ve nar ekşisinin faydaları:

– Tansiyonumuzu olumlu bir biçimde düzenler.
– Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur.
– Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır.
– Enerji verir, yorgunluğu giderir.
– İdrar söktürücü etkisiyle toksin atılımını sağlar.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korur.
– Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder artmasını önler.
– Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar.
– İshali (diare) önler, tedavide destek sağlar.
– Ciltte olumlu katkısı vardır, pürüzsüz görünüm sağlar.
– Cilt enfeksiyonlarında olumlu katkısı vardır.

]]>