Sıcak ve Oruçta Beyninizi Korumanın 10 Yolu

97661Yaz ayları, kavurucu sıcakları ile pek çok hastalığın da tetikçisi konumunda. Bir de yaz aylarına denk gelen Ramazan Ayı devreye girince, pek çok kişi sıcakların ve orucun etkisiyle sağlığını tehlikeye atıyor. Bu durumdan en çok zararı da beynimiz görüyor. Biz de genelsaglik.com ziyaretçilerine özel hazırladığımız bu araştırma dosyası ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. İşte size sıcak ve oruçta beyninizi koruma altına almanıza yardımcı olacak öneriler…

Tansiyon Düşmelerine Dikkat!

Yaz aylarında pek çok kişi özellikle oruçta tansiyonun yükseldiğini düşünür. Ancak sanılanın aksine bu aylarda su ve tuz kaybı olduğu için düşük tansiyon problemleri daha fazla yaşanır. Sıcak havalarda tutulan oruç günlerinde tansiyon düşmesi daha sık yaşanılan durumlarında başında gelir.

Halsizlik, yorgunluk, bayılacakmış gibi olma, bayılma, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtiler düşük tansiyonun habercisi olabilir. Yine bu günlerde serinlemek amacıyla başvurduğumuz yöntemlerden biri olan klima da çeşitli tehlikeleri beraberinde getiriyor. Yazın klima kullanımı ile fazla soğutulan ortam vücuda sıcak/soğuk dengesizliği yaşatıyor. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki bu ani değişim felç ihtimalini artırıyor. Klimalar aynı zamanda migren ve baş ağrılarının da tetikleyicisi olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bu sorunlardan korunmak için önerilerimize kulak verin:

1. Yaz aylarında güneşin ışınlarının en dik açıyla geldiği saatler olan 11:00-16:00 arasında açık havada gezmeyin.

2. Güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıdaysanız mutlaka başınızı koruyacak şapka kullanın.

3. Bol bol sıvı tüketin. Oruç tutanlar için de iftar ve sahur aralarında sıklıkla su içerek daha kolay bir oruç geçirebilmeniz mümkün.

4. Yemeklerde daha hafif besinler tercih edin.

5. Geceleri uyuduğunuz ortamın serin, havadar ve sessiz olmasına dikkat edin. En az 7-8 saat uyku almaya çalışın.

6. Sıcak ve güneşin tepede olduğu saatlerde gölgede veya kapalı alanlarda istirahat edin.

7. Günün daha serin olan saatlerinde (Sabah erken ya da akşamüzeri) en az yarım saat temiz havada egzersiz yapın ya da en azından yürüyüş yapın.

8. Baş dönmesi, göz kararması, aşırı halsizlik, bulantı hissettiğinizde bir yere oturun ve mümkünse tansiyonunuzu ölçtürün. Bunlar tansiyon düşmesinin bulguları olabilir ve bayılmaya neden olabilir.

9. Yüksek tansiyon, kalp ve inme hastaları hipertansiyon ilaçlarını almadan önce mutlaka kan basınçlarını ölçmelidir. Kan basıncı çok düşük çıkan hastalar ilaç dozunu atlamalıdır.

10. Sık sık ılık duş alın. Duş sıcak havalarda kan akışınızı dengeleyeceği için tansiyonunuzu da dengede tutmaya yardımcı olur.