Sıcak su torbaları diyabetliler açısından riskli

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan sıcak su torbalarının birçok konuda faydalı olduğunu belirten uzmanlar, diyabet hastalarının ise sıcak su torbası kullanmamalarını, kullanacaklarsa da dikkatli olmalarını öneri ediyor…

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezlerinden sıcak su torbalarının nörolojik hastalar ve diyabetliler açısından tehlikeli olabileceği bildirildi.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu, sıcak su torbalarının hem avantajlı hem de dezavantajlı olduğunu belirtti.

Sıcak su torbalarının yalnızca soğuk havalarda kullanılmadığını belirten Saraçoğlu, bu tarz torbaların egzersiz yaralanmalarında veya fizik tedavide kullanılabildiğini söyledi.

Akut dönemde sıcağı tercih etmediklerini anlatan Saraçoğlu, sıcağın damarları genişlettiğini, böylece var olan ödem ve kanlanmanın arttığını ve daha çok şişkinlik ve mikropsuz iltihabın oluştuğunu söyledi.

Saraçoğlu, “48 saat gibi bir süre geçtikten sonra yaralanmalarda eklem hareketini normale döndürmek açısından sıcak uygulamaları öneriyoruz” diye konuştu.

Sıcak su torbalarının kullanımı

Saraçoğlu, özellikle kış aylarında sıcak su torbalarının kullanımının çeşitli hastalıklarna bağlı olarak arttığını ifade etti.

Sıcak su torbalarının kauçuktan, ağzı sıkıca kapatılabilen, sızıntı yapmayan uygun araçlardan yapılması gerektiğini vurgulayan Saraçoğlu, şöyle konuştu:

“Acillere, sıcak su torbalarının uygun kullanılmaması nedeniyle bir çok yanık vakası geliyor. Bunun nedeni insanlar sıcak suyu plastik şişelere veya kavanozlara koymaktalar. Böylece ciddi yanık ve kesikler oluşabiliyor. Çok tehlikeli. Özellikle kış aylarında bu tip vakalar sık geliyor ve hiç istemediğimiz şeyler. O yüzden güvenilir, temiz, taze bir sıcak su torbası temin etmek önemli. Bir de bunun direkt insan vücuduna değmemesi lazım. Çünkü yüksek ısı yanıklara sebebiyet olabiliyor.”

“Diyabetliler dikkat etmeli”

Diyabet hastası veya nörolojik hastalarda hissizlik gibi durumlarla karşılaşılabildiğini belirten Saraçoğlu, bu tür durumlarda hastaların sıcaklığı anlayamadığını söyledi.

Bu tip hastaların sıcaklığı hissetmediğini anlatan Saraçoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hastalarımız üşürler, ısınmak açısından aileleri de genelde sıcak su torbalarını kullanır. Hastanın ayağının altına sıcak su torbası koyarlar. Sabah kalktığımızda bir bakarız ki hastanın ayaklarının altı yara olmuş. Bu durum ile özellikle diyabet hastalıklarında karşılaşıyoruz. Diyabetlilerin, özellikle ayak ve ellerinde hissizlik oluşur. Ancak çoğu zaman hissetmediklerinin farkında bile olmazlar. Bundan dolayı sıcak su torbaları bu tip hastalar açısından tehlike oluşturuyor.”

“Ağrı nedeni iyi bilinmeli”

Sıcak su torbalarının çeşitli ağrıları dindirmek maksadıyla da kullanıldığını anlatan Saraçoğlu, örneğin sıcağın kadınların sayı dönemindeki ağrılarına iyi geldiğini ifade etti.

Doktorların, bazı ağrıları dindirmek açısından sıcak su torbalarını önerdiğini belirten Saraçoğlu, lakin ağrı nedeninin iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.

Saraçoğlu, şunları kaydetti:

“Hastalara bazı ağrılar açısından sıcak su torbası önerebiliyoruz. Ancak, bu ağrının altında başka bir şey olmadığını bilmemiz gerekir. Eğer vücutta bir enfeksiyon varsa, bu sıcaklık o enfeksiyonun artmasına ve vücuda daha hızlı yayılmasına sebebiyet olabiliyor. Örneğin, karın bölgenizin ağrıma nedeni bir apandisitte olabilir. Böyle bir yapıda sıcak su torbasını o bölgeye koyarsanız, apandist hızla büyüyecek, genişleyecek ve patlayarak vücuda yayılacak. Daha tehlikeli bir hal alacak. O yüzden kendimizle ilgili durumumuzu bilmiyorsak, normalde yaşamadığımız bir ağrı varsa bunları kullanmayı önermiyoruz.”

]]>