Sezaryenin zararları nelerdir?

Çağımızda doğum açısından sezaryeni tercih edenlerin adetsı oldukça fazla olduğundan dolayı sezaryenin zararlarını sizlere aksettirmek ve sezaryen doğumu tercih ettiğinizde ne tür komplikasyonlarla karşılaşacağınızı bilgilendirmek açısından ufak bir araştırma yaptık. Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan ve New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre sezaryen doğumda, bebekte ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Gebe kadınların yarısında fazlası doğum yapmak açısından sezaryeni kendi isteklerine göre tercih ediyorlar. Ancak uzmanlar keyfi olarak tercih edilen sezaryenin, normal doğuma göre iki kat fazla riski bulunuyor.

Sezeryan doğumun zararları

 

Sezeryan doğumda anne karnı açıldığı açısından karın içi iltihaplanması riski olur.
Kan kaybı normal doğuma göre daha fazladır.
İdrar kesesinin yukarı kayma ve idrar yolu zedelenmesi riski vardır.
Dikiş bölgesinde uzun müddet devam yapan sancılar olur.
Bebeklerin bağışıklık sisteminde sorunlar görülebilir.
Yapılan araştırmaya göre sezaryenla dünyaya gelmiş olan çocukların kanser, şeker ve astıma yakalanma oranları normal doğumla dünyaya gelenlere nispeten daha fazladır.

 

Uzmanlar normal doğumun sağlık açısından risk barındırdığı, hekimlerin sezaryen doğumu önerdiği durumlarda endişe edilmemesine, bunun hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından doğru bir tercih olduğununda altını çizdiler.

]]>