Şevketi bostan bitkisinin faydaları

Türkiye’de Marmara, Akdeniz ve Ege bölgesinde kırlarda ve tarla boylarında kendiliğinden yetişen şevketi bostan bitkisi, aşırı tüylü ve dikenli, yaz boyunca sarı çiçekler açan bir yıllık otsu bitkilerden biridir. Aynı zamanda bazı evlerin bahçelerinde de yetişen şevketi bostan bitkisi acı bir tada sahip olan flavonid maddesi, uçucu yağ ve yapışkan bitki sıvısallarını bünyesinde hapsetmektedir. Şevketotu olarak da isimlendirilen bu bitkinin pişirilip yenmesi vücut açısından adetsız faydalar sağlar. İşte şevketotu ya da şevketi bostan bitkisinin faydaları:

Şevketi bostan faydaları

Şevketi bostan idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir. Sindirim ve safra salgılarını da arttıran bu bitki, bağırsaklarda birikiş olan gazın dışarı atılmasında da yardımcı olur. Sindirim zorlanmasından dolayı şiddetli karın ağrısı çekiyorsanız, şevketi bostan ile bu sorununuza çfasıla bulabilirsiniz.

Şevketi bostan aynı zamanda aşırı zayıf olan kişilerin kilo almasını ve kilo problemlerinden kurtulmasını da sağlar. Çok iyi bir iştah açısı özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda hemoroit ve ishal gibi sorunlarında giderilmesine olanak sağlar.

Şevketi bostan yararları arasında doku ve damar büzücü etkisi de bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde kanamaların kısa sürede durmasını sağlar. Yaraların temiz kalmasını sağlayarak mikrop kapmasını önler ve yaraları kısa sürede iyileştirir.

]]>