Sevdikleriniz açısından sigara içmekten vazgeçin

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla Sağlam, tiryakilerin, sevdikleri açısından sigarayı bırakması gerektiğini söyledi. İçerisinde binlerce zehirli madde olan sigaranın yalnızca tiryakisine değil, içmeyene birçok kişide sağlık sorunları meydana getirdiği açıklandı. Anne babası sigara içen çocuğun ileride akciğer hastalığı adayı olduğundan habersiz olduğunu ifade yapan Doç. Dr. Leyla Sağlam, bu durumu engelleyecek yaptırımın olmadığını ve tiryakilerin sigaranın zararlarını bilerek içtiğine dikkat çekti.

Sigara dumanından korunmaya çalışan pasif içicilerin her zaman başarılı olamayabildiğini söyleyen Sağlam, “Hamile bir anne sigara içiyorsa karnındaki bebek, kendini bekleyen sorunlardan habersizdir. Kocası yıllardır sigara içen bir kadın, sigara dumanının normalin üstünde olduğu ortamı paylaştığı açısından akciğer hastası olabilmektedir. Dolayısı ile sigara içme alışkanlığının yalnız içene değil sevdiklerine de kötü etki verdiği aşikârdır. Kişiler hem kendileri hem de sevdikleri açısından sigarayı bırakma çabası göstermeliler. Sigara içmenin ekonomik zararlar telafi edilebilir fakat sağlık zararları geri dönüşsüzdür.” diye konuştu.

Sigara bağımlılığının hastalık olarak kabul gördüğünün altını çizen Sağlam, sigaradan kurtulmak amacıyla şu tavsiyelerde bulundu:

“Her hastalık gibi sigara bağımlılığının da tedavi edilmesi gerekir. Herkes sigarayı bırakabilir. Bağımlılık düzeyi yüksek olan içiciler kendi kendilerine sigarayı bırakmakta zorluk yaşayabilirler. Bu sebeple sigara bırakma konusunda hizmet veren sağlık kuruluşlarından yardım alarak bu alışkanlıklarından daha kolay kurtulabilirler. Günde 15 adetten daha az sigara içenler ve sabah uyandıktan sonra ilk 30 dakikada sigara içmeyenler, kendi kendine bırakmayı deneyebilirler ve bunu başarabilirler.”

]]>