Ses teli egzersizleri

Ses teli egzersizleri ile kötü etki gören ses tellerinizi eski sağlığına kavuşturabilir ya da ses tellerinizi etkileyecek olan sorunlara karşı yine egzersiz ile ses tellerinizi kuvvetlendirebiliriz. Konuşmak açısından ihtiyacımız olan en önemli unsurlardandır ses telleri. Ses tellerinin kötü etki görmesi size ait olmayan bir sesin ortaya çıkmasına, sosyal ortamlarda kendinizi rahatsız hissetmenize ve bazen de iyice kısılan sesiniz ile konuşmakta zorlanmanıza sebep olur.


Bu yazımızda sizlere ses telleri açısından yapmanız gereken egzersizden yani bir nevi ses teli jimnastiğinden bahsedeceğiz. Problemsiz bir gırtlak istiyor ve sesinizin iyi bir biçimde çıkmasını arzuluyorsanız bu egzersizleri her sabah uyandığınızda uygulamanızı öneri ederiz.

Ses tellerinizin kötü etki görmesinden dolayı sesiniz kalın çıkıyorsa bol bol su açısından. Su ses telinizi nemlendirecek ve ses tellerinizin kayganlaşmasını sağlayarak sesinizin ince çıkmasını sağlayacaktır.

Sesinizin ısıtın. Bunun içince değişik sesli harfler kullanarak yavaş tondan yüksek tona doğru çıkın. Tıpkı taze konuşmaya başlamış olan bir çocuk gibi. Bu ses teli açısından yapılan en güzel egzersizlerdendir.

Derin derin nefes alıp vermekte ses telinizin güçlenmesini sağlayacaktır. Çünkü nefes sese güç veren bir unsurdur.

Bağırmak ve çığlık atmak ses tellerinize kötü etki vereceği açısından kesinlikle yapmamanız gereken davranışlardır.

Sesiniz çıkmıyorsa kendinizi çok zorlamamalısınız. Eğer ki sürekli ses kısılması yaşıyorsanız hekime başvurun.

]]>