Serotonin hangi besinlerde olur?

Daha önce mutluluk hormonu olarak serotoninin adını muhakkak duymuşsunuz; lakin bilmeyenler açısından söyleyelim serotenin, bir çeşit sinir taşıyıcı olup vücudumuz tarafından üretilmekte ve besinlerde bulunmamaktadır. Vücudumuz serotonini kendisi üretir lakin bu üretime yediğimiz besinlerle destek olabilme şansımız bulunduğu açısından kendi mutluluğumuzu, huzurumuzu ve rahatlığımızı kendimiz sağlayabiliriz.

 

Serotonin, kolay bir uykuya dalmamızda, ruh halimizi olumlu etkilemede ve bedenimizin çektiği acıların hissini azaltmakla görevli olup, mutfağımızda olan bazı besinleri tüketerek vücudumuzda düzeyini arttırabileceğimiz bir hormondur. Peki serotonin hangi besinlerin tüketimi ile artmaktadır?

Başta deniz tuzu olmak üzere; bitter çikolata, tahıllı gıdaları, çavdar ekmek, kepekli makarna bulgur, B vitamini ihtiva yapan besinler, hindi, yumurta, badem, tavuk, soya, süt, keçi peyniri, mandalina, muz, kakao, fıstık, ıspanak, brokoli, mısır, pancar, yabani havuç, brüksel lahanası, süt ve süt ürünleri, baklagiller, nişastalı sebzeler ve yulaf ezmesi serotonin yükselmesini sağlayan besinlerdir.

]]>