Seminom nasıl tedavi edilir?

Tıp literatüründe seminoma olarak isimlendirilen halk arasında testis kanseri olarak bilinen bu rahatsızlığın tedavisi açısından, öncelikle seminomanın hangi evrede olduğu anlaşılır ve tedavisi ona göre şekillendirilir. Testis kanseri yani seminoma hastalığının üç tipi bulunmakta ve bunlar evre 1, evre 2, evre 3 diye tabir edilmektedir. Bu makalemizde sizlere seminoma hastalığının evrelerine göre tedavi şekillerinden bahsedeceğiz.

Testis kanseri tedavisi

Evre 1

Seminomanın birinci evresinde kanserli testis cerrahi operasyonla alındıktan sonra kanserin karın içi seviyesindeki ana damarların çevresindeki lenf bezlerine ışın tedavisine gerek duyulmamaktadır. Evre 1 seminoma tedavisinde ekseri koruyucu olarak düşük dozda radyoterapi uygun görülür.

Evre 2

ikinci evredeki testis kanserinin tedavisi açısından testiste olan tümörün boyutu 5 cm ya da daha az ise, operasyonla testis alındıktan sonra, karın açısından seviyesindeki ana damarların çevresindeki ve kemik pelvis seviyesinde olan lenf bezlerine radyoterapi işlemi uygulanmaktadır. Eğer tümörün boyutu 5 cm’den büyük ise, kemoterapiye ek olarak radyoterapi uygulanmaktadır.

Evre 3

üçüncü evredeki seminoma tedavisinde ise, kanserli testis alınmasından sonra kemoterapi uygulaması başlar ve tedavi sonrasında rezidüel kanser varlığı söz konusu değilse, hasta ömür boyu takın takibe alınır. Ayrıca yüksek dozda kemoterapi uygulanmasının ardından, kemik iliği nakli de yapılabilir.

]]>