Şekerli içeceklerin kalbe zararları

Şekerli yiyeceklerin keyfi yere tüketiminin zararları konusunda sizlere daha önce uyarılarda bulunmuş ve uzmanların bu husustaki önerilerini paylamış olup, kalp sağlığını nasıl korumanız gerektiğinden bahsettiğimiz açısından birde şekerli içeceklerin kalbe olan zararları konusunda bilgilendirelim istedik. Şekerli yemekler gibi kalp-damar hastalıkları riskini arttıran şekerli içeceklerin zararları ve şekerli içecek tüketimi hakkında alınması gerekenler önlemler;

 

Şekerli yiyecek ve içeceklerin kalp sağlığını olumsuz etkilediğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Şekerli içecekler diyabet ve obezite gibi sağlık problemlerinin görülme riskini arttırdığı kadar, kalp hastalıklarının görülmesinde de büyük rol oynamaktadır. Düzenli olarak şekerli içecek içmek bilhassa erkeklerin kötü kaderi oluyor.

Kalp hastalıklarının görülme nedenlerini araştıran bilim adamları, her gün şekerli içecek tüketenlerin içmeyenlere nispeten %20 daha fazla kalp hastalıklarına yakalanma riskinin olduğunu tespit ettiler. Araştırmada ulaşılan bu bilgilerden yola çıkan uzmanlar, içeceklerin daha az şekerli içilmesini ya da düzenli içiliyorsa da şekersiz içilmesini önermekteler. Kalp-damar hastalıklarından korunmak ve kaliteli yaşam sürmek açısından mümkün oldukça içecekler şekersiz olarak tüketilmelidir.

]]>