Şekerin kalbe zararları nelerdir?

Kalp hastalıklarına yakalananların adetsında her geçen gün ciddi artışlar yaşanmakta ve Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy’a göre bu artışlarda sodyum(tuz) tüketimi kadar şeker tüketiminin de payı bulunmaktadır. Gereksiz ve aşırı tüketilen şeker pek çok sağlık probleminin aheste aheste ortaya çıkmasına yol açmakla birlikte kalp sağlığını da sinsice tehlikeye attığı açısından Ulusoy, şekerin kalbe zararlarından bahsederek şeker tüketimi hakkında önerilerde bulunuyor.

 

Şekerin kalbe zararları

 

Şeker tüketiminin aşırıya kaçması, abur cubur tüketimi, bilhassa bayanların hamurlu ve sütlü tatlıları sürekli tüketmesi kalp sağlığını kötü etkilemekte. Gereksiz şeker tüketimine giren bu tür gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekir. Aksi taktirde kalp-damar hastalıkları ile karşılaşabilirsiniz.

Kalp sağlığını olumsuz etkileyen gereksiz şeker tüketimi kan basıncını da yükseltmektedir. Yapılan araştırmalarla da kanıtlanan bu gerçek şekerli içeceklerden ve şeker içeren gıdalardan uzak durulmasını göstermektedir.

Doç. Dr. Ulusoy geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmadan edindiği bilgilerle şekerin kalp sağlığına etkilerini şöyle kaydetti: “Çalışma bizlere, tuz tüketiminin yanı sıra şeker tüketiminin de fazla olmasının kalp-damar sağlığı açısından ne derece tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini kanıtlamıştir. “Araştırmalara göre Amerikan ve İngiliz vatandaşları arasında günlük diyet içecekler, diyet şeker kullanımı ve normal şeker tüketimi karşılaştırılmış ve her iki ülke vatandaşlarının kan basınçları araştırılmıştır. Amerikan vatandaşlarının İngilizlere göre daha fazla şekerli ve diyet içecekleri tükettiği saptanmış ve büyük ve küçük tansiyonun bu tüketimle orantılı olduğu saptanmıştır. Ayrıca günlük kalori tüketiminin, idrar sodyum ve potasyum atılımının, günlük alkol ve kolesterol ile yağ tüketimi ile şekerli bir içecek tüketiminin kan basıncını da arttırdığı saptanmıştır. Bu deneklerin hepsinin beden-kitle indekslerinin daha yüksek olduğu, günlük almaları gereken potasyum, magnezyum ve kalsiyumu alamadıkları da saptanmıştır. Diğer yandan diyet ürünleri tüketiminin kan basıncı ile ters ilişkili olduğu bildirilmiştir.”

]]>