Şeker yerine Bal kullanın Bal ve Balın faydaları

Balın, sağlık dostu olduğunu biliriz. Fakat yalnızca kahvaltı içinde yemeyi tercih ederiz. Oysa bal, günlük kullandığımız  şeker yerine de kullanılarak, daha sağlıklı bir yaşam tüketmemize yardımcı olabilir. Örneğin çayınıza ya da sütünüze şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın yiyeceklerini de balla destekleyerek, onlara sağlıklı besinler sunabilirsiniz.
Bal, her yaştan insan açısından çok faydalıdır. Üstelik baldaki şeker, şeker hastaları açısından çok büyük bir tehlike arz etmez.
Bal, mikropların üremesini önlediği açısından iç ve dış yaraların iyileşmesinde büyük rol oynar. Üstelik mide ülseri açısından gayet faydalı bir besindir.
Birçok hastalık açısından hem önleyici hem de giderici özelliklere sahip olan balın faydaları o kadar çoktur ki saymakla bitmez. Bu yazımızda sizlere bal va balın faydalarını sunuyoruz…

 

 

BAL: Bir bitki olmamakla birlikte, tam bir şifa kaynağı ve doğkırmızı bir ilaç olan Bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınan özlerden imal edilen çok faydalı bir besindir. Balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık tamamen toplanan nektarlardan kaynaklanmaktadır. Bal üretimi çok büyük bir çaba gerektirir. 450 gramlık saf balı elde edebilmek açısından yaklaşık olarak 17.000 balarısının 10 milyon çiçeği ziyaret etmesi gereklidir.

Balın Faydaları: Bal çok iyi bir enerji kaynağıdır. Besleyici değeri çok yüksek olan Bal, kansızlar açısından kan deposudur. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Boğaz ağrılarına ve iltihaplara şifadır. İdrar söktürücüdür. Mide ve bağırsaklardaki yaralara ve karın ağrısına iyi gelir. Sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Kanı temizler, kan dolaşımını düzenler. Damar sertliğine karşı faydalı olur. Soğuk algınlığına şifadır. Ballı süt bağırsak parazitlerini düşürmekte faydalıdır. Bala tuz katısallıp yenirse balgam söktürür. Bal, Sarılığa iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.

Bal Nasıl Tüketilir ve Kullanılır? Sindirime gerek kalmadan direk kana karışır. Özellikle ılık su ile şerbet yapılıp içilirse birkaç dakikada kana karışıp vücuda enerji verir. Bal yenebileceği gibi cilde ve yaralara da sürülebilir. Şerbeti ile gargara yapılırsa boğazları rahatlatır. Çay ve süt gibi içeceklerde şifalı bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

Uyarı: Bebeklere 1 yaşına kadar bal yedirilmemesi öneri edilmektedir.

]]>