Şeker miktarm cihazı nasıl kullanılır?

Şeker hastası yani tıptaki adıyla diyabet hastalarına hekimleri tarafından düzenli olarak kan şekerlerini ölçmelerini ve çıkan değerleri not edip daha sonra tutmuş oldukları bu not hakkında hekimlerine bilgi vermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda kan şekeri değerlerinde herhangi bir değişim söz konusu mu, sağlıklarını tehdit yapan bir durumun gelişme riski var mı, bunları da takip etme açısından evlerinde şeker miktarm cihazı kullanarak kan şekerlerini ölçmekteler. Ancak birçok kişi kan şekeri miktarmü yapan şeker miktarm cihazını nasıl kullanması gerektiğini bilmemektedir. Şeker miktarm cihazını kullanma konusunda bilgi sahibi olmayanlara, şeker miktarm cihazı nasıl kullanılır, bahsetmek istiyoruz.

Şeker miktarm cihazı kullanımı

Glukometre adı verilen bu şeker miktarm cihazının kullanımı kısaca şöyledir:

Glukometre kullanımı:

Glukometreyi kullanmaya başlamadan önce ellerinizi bir güzel yıkamalısınız. Eller yıkandıktan sonra deleceğiniz parmağınızı kolonyalı pamuk ile sildirin. Ardından şeker miktarm cihazına stribi takın ve damla işaretinin çıkmasını bekleyin. Şimdi ise parmağınızı lanset denilen iğne ile delin.

Parmağınızı deldikten sonra gelen ilk kan damlasını silin ve parmağınızı sıkarak ikinci damlayı bekleyin. Stribin özelliğine göre gelen ikinci kan damlasını ya üzerine ya da kan damla emici bölgeye damlatınız.

Son olarak kolonyalı pamuğu kanayan parmağınıza bastırarak kanı durdurabilirsiniz.

Şeker miktarm cihazını kullanırken lakin ilk gelen kan damlası ile miktarm yaparsanız, yanlış sonuç alacaksınız. Bu sebeple ilk gelen damla pamukla silinmeli, ikinci gelen damla ile sonuç alınmalıdır.

]]>