Şeker hastalığı ve oruç

Uzmanlar Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte sağlık problemi olanlara oruç tutmamaları konusunda ciddi uyarılarda bulunuyorlar ve bilhassa da bu öneriler şeker hastalarına yönelik yapılmaktadır. Şeker hastaları kesinlikle oruç tutmamalı, aksi yapıda yüksek şekere bağlı sağlık problemleri ile karşılaşabilirler.


Oruç zamanı geldiğinde oruç tutmakta ısrar yapan şeker hastalarının yüksek şekere bağlı hastaneye yatış oranları oruç öncesine nazaran 3 kat artmaktadır. 2012 yılında Ramazan’ın yaz aylarına gelmesi ise bu riski daha da arttırmaktadır. Çünkü hem günlerin uzun olması hem de sıcakların en yüksek derecelere ulaşması başta şeker hastaları olmak üzere hekimlerinin oruç tutmasına izin vermediği hastaların hayatını riske ediyor.

Şeker hastalığı gibi metabolik dengesi bozuk olan hastaların Ramazan’da oruç tutmaları gerekli sıvı alınmamasına ya da aşırı sıvı kaybına bağlı olarak dehidrasyon yani susuz kalma olasılığı görülmekte ve bu sorun sıvı kaybına bağlı kan yoğunluğunun artması ve damar içi pıhtı gelişimine sebep olmaktadır. Şeker hastaları muhakkak oruç tutmadan önce hekimlerine danışmalıdırlar.

]]>