Şeker hastalığı teşhisi

Hayatımızı riske atacak o kadar çok sağlık problemleri var ki, bunlar arasında giderek daha fazla kişide ortaya çıkan ve yaşam kalitemizi hiç acımadan elimizden alan hastalıklardan biride Diyabet(şeker)’tir. Her zaman söylediğimiz gibi bir hastalığın tedavisinin başarılı geçmesinde veya kısa sürede hastalıkta kurtulmada en büyük etken erken teşhistir. Şeker hastalığının teşhisi nasıl konmakta diye merak yapan ziyaretçilerimiz açısından açıklıyoruz:

 

Çeşitli nedenler ve belirtilerle ortaya çıkan şeker hastalığının teşhisi tek bir teste bakıyor. Şeker hastası belirtilerini kendinde hisseden ya da doktorun şüphelendiği hastalara uygulanan bu test, kandaki glikoz düzeyini miktaryor. Kandaki glikoz düzeyinin miktarlmesi ile şeker hastası olmaya aday olduğunuz veya şeker hastası olduğunuz kesin ortaya çıkmaktadır.

 

Şeker hastalığı testi nasıl yapılır?

 

Diyabet teşhisi açısından uygulanacak olan bu testte son 8 saatte hiçbir şey tüketmemiş olmanız gerekir. 8 saatlik iştah sonrası kan şekerine bakılır ve iştah kan şekeri 126 mg/dl ve üzeri ise diyabet hastasısınız demektir. Ama kesin olarak bunu anlamak açısından birkaç gün sonra tekrar test yaptırmanız gerekir. İkinci testte de sonuç aynı ise kesin olarak şeker hastalığı tanısı konur.

Açlık kan şekerinin 100 -126 mg/dl arasında çıkması durumunda ise şeker yükleme testi uygulanır ve bu testte de 10-16 saattir hiçbir şey tüketmemiş olmanız gerekir. Testte, 75 gram şekerli su içirilir ve 2 saat sonra kan şekerine bakılır. Eğer ki kan şekeri 200 mg/dl ve üzerinde ise şeker hastası olduğunuz söylenecektir. Eğer ki bu testte 140-199 mg/dl arasında bir değer çıkarsa da gizli şeker olduğunuz anlaşılır.

Şeker hastası şüphesi olduğu düşünülen kişilere günün herhangi bir saatinde (aç ya da tok fark etmez) uygulanan testte kan şekeri 200 mg/dl ve üzerinde ise de şeker hastası olduğunuz anlaşılmaktadır.

Şeker hastalığı teşhisi açısından uygulanan bu testte iştah kan şekeriniz 100 mg/dl’den az çıkarsa korkulacak bir durum yok demektir. Sağlıklı günler…

]]>