Şeker hastalığı sebebiyet olur?

Beslenme yoluyla alınıp karaciğerde depolanan ve oradan da kana salınan glukoz, insülin hormonu vasıtasıyla hücre açısından girerek enerjiye dönüşmesi gerekirken, bu durumun böyle işlememesi, insülinin vücutta gerekli ölçüde olmaması ya da hiç bulunmaması şeker hastalığına yol açar. Tıp literatüründe diyabet olarak geçen şeker hastalığı, aşırı idrara çıkma, yorgunluk, susama, kilo kaybı vb. gibi belirtilerle kendini belli etmektedir.

Vücutta insülin yoksunluğu nedeniyle şekere ihtiyaç duyan hücreler şekersizlik çektiği ve kanda da şeker miktarı haddinden fazla olduğu açısından kanda şekerin artması vücut hücrelerinin tümünü tahrip ederek zehir etkisi yaratmaktadır.

Şeker hastalığına sebep olan riskleri sıralayacak olursak lakin bunların ilk başında genetik faktörler gelir. Çünkü şeker hastalığı kalıtsal olabiliyor ve daha doğmamış anne karnındaki çocuğa anne ya da babadan geçebiliyor. Çocuk büyüdükçe şeker hastası olma riski de daha da artıyor.

Kalıtsal olmasının yanı sıra şişmanlık, mikroplardan etkilenmek, duygusal bozukluklar, salgı bezi problemleri de şeker hastalığına sebep olan diğer faktörlerdir.

]]>