Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Vücutta insülin hormonun azlığından ya da hiç olmamasından kaynaklanan şeker hastalığı (diyabet), günümüzde oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. İnsülinin azlığı ya da hiç bulunmaması vücudun dışarıdan besinler yardımı ile almış olduğu glukozun depolanamaması ve kullanılmaması, glukozun kanda birikmesine sebep olarak ölüme kadar yol açabilir. Bu sebepler şeker hastalığının belirtileri konusunda bilgilenmeli ve şeker hastalığından şüphe ettiğiniz an hekime başvurarak tedaviye başlamalısınız.

Sürekli idrara çıkma isteği, sürekli susama, gözde bulanıklık, halsizlik ve bitkinlik gibi belirtileri olan şeker hastalığı aynı zamanda kişilerde ani kilo kayıplarına ya da kilo almaya sebep olur. Bunların yanı sıra şeker hastalığının belirtileri arasında acıkma hissi, mide bulantısı, nefes kokması, idrar yollarında enfeksiyon gibi şikayetlerde olur.

Şeker hastası olan kadınların bazıları sayı kesintisi bile yaşamaktadır. Kuru ve kaşıntılı cilt, ciltte husule gelen yaraların geç iyileşmesi de şeker hastalığı belirtisidir.

]]>