Şeker hastalığı başlangıcı olanlar ne yapmalı?

Yaşamış olduğunuz mütenevvi sıkıntılardan dolayı doktora gittiğinizde hekiminiz sizde şeker hastalığı başlangıcı olduğunu söylediyse, bu hastalığın ilerlemesini önlemek ve sağlıklı bir biçimde yaşamınıza devam etmek açısından gelin ne yapmanız gerektiğine birlikte göz atalım. Son dönemlerde pek çok kişinin sıkıntısı olan şeker hastalığının sizde olan başlangıç evresinden daha ileriye gitmemesine izin vermemek açısından aşağıdaki hususları dikkate almanızı öneririm. İşte şeker hastalığı başlangıcı olanların yapması gerekenler:

seker-hastaligi-baslangici

Öncelikle unutmayın ki bu hastalık çok ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bunun önlemenin en etkili yolu ise her zaman temkinli davranmak, doktor sözü dinlemek. Uzmanlar şeker başlangıcı olan hastalara sağlıklı bir kilo aralığında kalmalarını öneriyorlar. Çünkü bu hastalık yüzünden pek çok kişinin başı kiloları ile dertte. Üstelik kilonun da yol açtığı başka sağlık sorunları olduğundan kilonuza çok dikkat etmeli ve doktor tarafından öneri edilen kilo aralığında kalmalısınız.

Kan şekerinin kontrol altında tutulması açısından beslenmeye dikkat etmekte şart. bir beslenme uzmanın yardım alın ve beslenme tarzınızı şeker hastalığına en uygun biçimde düzene sokun. Beslenmeye ve kiloya dikkat etmenizin yanı sıra günde yarım ya da bir saatlik yürüyüşlere çıkın. Sigara ve alkolden uzak durun, uykunuzu düzenli uyuyun, kaliteli uyku uyumaya dikkat edin, uykuda solunum durması yani apne gibi sorunlarını varsa mutlak suretle tedavi ettirin. Çünkü uzmanların şeker hastalığı başlangıcı olan hastalara yapmalarını önerdikleri bu şeyler, şeker hastalığının ilerlemesinin önüne geçecek ve aşırı kilo almanızı engelleyecektir.

]]>