Şeker hastalığı ayaklarda yanma yapar mı?

Pankreasın gereğinden az insülin salgılanmasından husule gelen bir rahatsızlık olan şeker hastalığında pek çok şikayetler ortaya çıkmakta ve bilhassa da bu şikayetler ayaklarda yaşanmaktadır. Ayaklarda yara olması, hissizlik oluşması, ayak yaralarının çabuk iyileşmemesi gibi belirtileri olan şeker hastalığında aynı zamanda ayaklarda yanmada meydana gelmektedir.

seker-hastaligi-ve-ayakta-yanma

Şeker hastalığı ve ayakta yanma

Ayaklarda yanma hissi ile doktora başvuran pek çok hastanın şeker hastası olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak ayaklarda yanma hissi yalnızca şeker hastalığının belirtisi değil, huzursuz bacak sendromu rahatsızlığınında bir belirtisidir. Bu yüzden ayaklarda yanma hissinin şeker hastalığı ile ilişkisi olduğunu anlamak açısından şeker hastalığının diğer belirtileri de var mı, bunu gözlemlemek gerekir.

Şeker hastalığının bir nedeni olan ayaklarda yanma hissinin kesin olarak bu rahatsızlıktan mı husule geldiğini anlamanın en etkili yolu bir uzman kontrolüdür. Ayrıca sayfamızda yer alan şeker hastalığının belirtilerine de göz atarak, şeker hastası olup olmadığınız hakkında fikir yürütebilirsiniz. Geçmiş olsun…

]]>